fot. PAP/Leszek Szymański

Pos. Kukiz‘15 o propozycjach zmian w ministerstwach: To dobry kierunek

To dobry kierunek, bo obecna administracja rządowa jest rozdmuchana i droga – powiedział poseł Paweł Grabowski z Kukiz‘15 oceniając propozycje premiera Mateusza Morawieckiego dot. uszczuplenia administracji rządowej.

Szef rządu zapowiedział dziś na konferencji prasowej m.in. redukcję stanowisk rządowych o co najmniej 20 proc., likwidację nagród dla członków rady ministrów i redukcję liczby członków gabinetów politycznych [czytaj więcej].

Zmiany mają dotyczyć także użytkowania kart kredytowych w administracji rządowej oraz integracji instytucji. Program ma przynieść rocznie co najmniej 20 mln zł oszczędności. Niektóre z propozycji będą wymagały wprowadzenia zmian ustawowych.

Poseł Paweł Grabowski pozytywnie ocenia propozycje premiera. W rozmowie z naszym reporterem stwierdził, że  realizują one postulaty Kukiz‘15.

– Ja rozumiem, że pan premier tutaj się nie przyzna, że realizuje postulaty głoszone przez Kukiz‘15, ale dobrze, że te postulaty są realizowane. Faktycznie, mamy rozdmuchaną administrację, mamy drogą administrację. Moim zdaniem w przypadku wielu ministerstw powinniśmy się zastanowić, czy one nam są w ogóle potrzebne. Na przykład ostatnio zostały wydzielone z Ministerstwa Rozwoju dwa ministerstwa: przedsiębiorczości i technologii, i ministerstwo cyfryzacji. Już samych nazw jest dużo. Pytanie jest takie: po co ma być tworzone tyle ministerstw? Moim zdaniem lepiej, żeby było kilka konkretnych ministerstw, które mają sprawnie działać i funkcjonować, aniżeli mielibyśmy mnożyć byty prawne. Bo tak naprawdę to jest mnożenie kosztów – zauważa poseł.

Paweł Grabowski podkreślił również, że jest spokojny o zainteresowanie fachowców stanowiskami rządowymi. Praca ministra to nie jest tylko kilka tysięcy zł wynagrodzenia, ale jest to również prestiż i poczucie misji – dodał poseł.

Propozycje zaprezentowane dziś na konferencji prasowej w KPRM są efektem przeglądu pracy poszczególnych resortów rozpoczętego ponad dwa miesiące temu.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że celem zmian, których część ma zostać wprowadzona w ciągu dwóch do trzech miesięcy, jest sprawne i efektywne zarządzanie państwem.

RIRM

drukuj