PAP/Paweł Supernak

Senat rozpoczął XI kadencję

13 listopada inauguracyjne posiedzenie w Warszawie miał Senat. Marszałkiem Izby Wyższej została Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji otworzył prezydent Andrzej Duda.

– Biorą państwo na swoje barki współodpowiedzialność za stan naszego państwa – powiedział szef państwa polskiego.

Prezydent przedstawił w poniedziałek kilka pomysłów na reformę Izby Wyższej. Wśród nich wymienił m.in. rozdzielenie terminów wyborów do Sejmu i Senatu czy też uczynienie z Senatu izby samorządowej, w której zasiadać mogłyby jedynie osoby doświadczone w służbie publicznej na różnych szczeblach samorządu terytorialnego.

Andrzej Duda zacytował także pomysł przekształcenia Senatu w izbę wirylistów, tzn. osób pełniących poprzednio najwyższe stanowiska państwowe. Zaproponował też zarezerwowanie kilku mandatów dla osób reprezentujących polską diasporę na różnych kontynentach.

– Pragnę jedynie zachęcić panie i panów senatorów oraz szerokie kręgi współobywateli do pochylenia się nad zagadnieniem potencjalnych korzyści, jakie mogą wiązać się także i z odmiennym ukształtowaniem Senatu w systemie konstytucyjnym organów władzy w Polsce – podkreślił prezydent.

Dla liberalno-lewicowej opozycji to kolejna kadencja, w której to oni będą mieli zdecydowaną większość w Izbie Wyższej.

– Rozpoczynamy naszą pracę w czasie szczególnym. W wyniku ostatnich wyborów na scenie politycznej dokonała się zmiana układu sił. Niezmiennie jednak Polacy w kraju i na obczyźnie oczekują od nas wszystkich polityki odpowiadającej interesom naszego państwa i naszym ambicjom wyrastającym z trudnego dziedzictwa narodowego. Tych nadziei nie może zawieść demokratycznie wybrany parlament, a więc także jego izba senacka – mówił prof. Michał Seweryński, marszałek senior Senatu.

Podkreślał jednocześnie, że nie możemy tracić z pola widzenia trudnej sytuacji międzynarodowej, a także działań podejmowanych w Unii Europejskiej, dotyczących zmian w traktatach, które dążą do zmiany ustroju politycznego we Wspólnocie.

– W konsekwencji mogą poważnie ograniczyć suwerenność państw członkowskich, także suwerenność Polski – dodał marszałek senior Senatu.

Liberalno-lewicowa opozycja za sprawą paktu senackiego uzyskała 66 mandatów na 100 możliwych. Z ramienia PiS w Izbie Wyższej zasiadło 34 senatorów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl