fot. PAP/Radek Pietruszka

Senat przyjął nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym – senatorzy przyjęli 14 poprawek

Senat przyjął nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym. Znalazło się w niej 14 poprawek, które wcześniej rekomendowały senackie komisje. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Senatorzy Prawa i Sprawiedliwości chcieli przyjęcia nowelizacji ustawy w kształcie, w jakim wpłynęła ona do izby z Sejmu, ale ostatecznie nie uzyskano zgody większości. Podobny los spotkał wniosek senatora Polski 2050, który chciał odrzucenia nowelizacji w całości.

Ostatecznie Senat przyjął nowelizację Ustawy o Sądzie Najwyższym, ale z 14 poprawkami. Zmiany w stosunku do pierwotnego kształtu są bardzo znaczące, przede wszystkim poprawki zakładają zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej i przeniesienie do Izby Karnej rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Do tego za nieważne uznane mają zostać orzeczenia wydane przez działająca do niedawna Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Kolejna poprawka dotyczy tzw. testów bezstronności. Orzekać w ich sprawie mogliby sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem pracy w Sądzie Najwyższym, czyli ci, którzy byli powołani przed reformą wdrożoną przez Zjednoczoną Prawicę. Senackie komisje znacznie zmieniają zapisy ustawy, która była konsultowana z Komisją Europejską i trudno spodziewać się, by był to ostateczny kształt przepisów, które trafią na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl