fot. PAP/Marcin Obara

Senat za wyborem prof. Marcina Wiącka na nowego RPO

Prof. Marcin Wiącek będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat w środę w głosowaniu wyraził zgodę na powołanie go na 5-letnią kadencję. Prof. Marcin Wiącek obejmie stanowisko po złożeniu ślubowania.

Za wyborem prof. Marcina Wiącka zagłosowało w środę 93 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś pięciu senatorów wstrzymało się od głosu. Kandydaturę prof. Marcina Wiącka zgłosiły wspólnie klub PiS i kluby opozycyjne: PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewica, a także koło Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Sejm wybrał go na nowego RPO na początku lipca.

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupie co najmniej 35 posłów. Wiącek zastąpi na stanowisku RPO Adama Bodnara, którego ustawowa kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Z uwagi na brak wyboru następcy Adama Bodnar pozostawał na stanowisku do zeszłego czwartku.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.

W głosowaniu wzięło udział 98 senatorów. Za powołaniem prof. Marcina Wiącka zagłosowało w środę 93 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś pięcioro senatorów wstrzymało się od głosu.

PAP/TV Trwam News

drukuj