50. rocznica obchodów 1000-lecia Chrztu Polski na uchodźstwie

W Senacie i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczyna się dziś konferencja w 50. rocznicę obchodów 1000-lecia Chrztu Polski na uchodźstwie. Dwudniowe spotkanie wpisuje się w uroczystości związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski.

Celem konferencji jest przywrócenie pamięci historycznej o zapomnianych uroczystościach milenijnych w 1966 r.

Senator Jan Żaryn, inicjator konferencji, podkreśla, że dopiero od niedawna zaczyna do świadomości Polaków dochodzić znaczenie tamtych wydarzeń.

Zarówno w perspektywie kraju – przygotowań do tego roku podjętych przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i Episkopat Polski w ramach Wielkiej Nowenny – jak i równoległych przygotowań, które miały miejsce w całym świecie. O tym kontekście nie tyle bardzo często zapominamy, co raczej jako Polacy żyjący tu w kraju po prostu nie wiedzieliśmy i jeszcze bardzo wielu rzeczy nie wiemy. Stąd nasza inicjatywa. Będziemy mogli podzielić się naszą wiedzą na temat tego fenomenalnego wydarzenia zarówno z punktu widzenia religijnego, z punktu widzenia narodowego, ale także z punktu widzenia naszych aspiracji niepodległościowych – wskazuje senator Jan Żaryn.

Konferencja zorganizowana została przez senacką Komisję Spraw Emigracji i Łącznością z Polakami za Granicą, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Spotkanie zainauguruje o godzinie 11.00 marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

RIRM

drukuj