Senat przyjął ustawę regulującą działalność firm przewozowych

Senat na dzisiejszym posiedzeniu zajął się m.in. ustawą o transporcie drogowym, zwaną lex Uber. Regulacje porządkują rynek usług taksówkarzy.

Nowela wprowadza m.in. definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz transporcie pasażerów taksówką. Projekt przewiduje też możliwość stosowania aplikacji mobilnej w zamian za taksometr i kasę fiskalną. Ponadto zniesione zostaną egzaminy z topografii terenu.

Rafał Weber, wiceszef resortu Infrastruktury, wskazał, że ustawa zwiększy bezpieczeństwo pasażerów i zlikwiduje szarą strefę.

– Każda osoba, która kieruje takim samochodem, będzie musiała posiadać: badania lekarskie, badania psychologiczne, zaświadczenie o niekaralności oraz licencję, jeśli mówimy o pośrednikach pośredniczących w przewozie osób. Wprowadzamy przepisy mówiące, że każda zarejestrowana działalność gospodarcza, który dotyczy przewozu osób, musi być zarejestrowana w naszym kraju, tak aby ten przewoźnik i pośrednik płacił tutaj podatki i tutaj w Polsce odpowiadał prawnie za swoją działalność – powiedział Rafał Weber.

Senatorowie zagłosują nad ustawą o transporcie drogowym jeszcze na bieżącym posiedzeniu. Autorem regulacji jest Ministerstwo Infrastruktury. Ustawa miałaby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

RIRM

drukuj