fot. twitter.com

S. Kaleta: 23 maja rozprawa ws. odszkodowań dla mieszkańców zreprywatyzowanych kamienic

23 maja odbędą się rozprawy w sześciu sprawach, w których mieszkańcy zreprywatyzowanych nieruchomości ubiegają się o odszkodowania; wezwani są mieszkańcy, którzy będą mogli opowiedzieć o krzywadach oraz m.st. Warszawa – poinformował wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Od maja ubiegłego roku komisja weryfikacja przyznaje odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom ze zreprywatyzowanych kamienic. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że nie może wypłacać tych świadczeń. Miasto argumentuje, że zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od uprawomocnienia decyzji komisji weryfikacyjnej odnoszącej się do danej nieruchomości.

Sebastian Kaleta podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, że komisja zarządziła już wypłatę odszkodowań i zadośćuczynień łącznie w wysokości 3,5 mln zł. Według niego miasto powinno te świadczenia wypłacić ze specjalnego funduszu, na którym gromadzone są środki pozyskane przez komisję weryfikacyjną, ale – jak zaznaczył – ratusz wnosi do sądów sprzeciwy od decyzji komisji.

Wiceprzewodniczący komisji zaznaczył, że miasto w sądzie „torpeduje postępowania” składając np. wnioski o wyłącznie ze sprawy przedstawicieli komisji.

Dlatego, dodał, szef komisji Patyk Jaki zdecydował, że komisja weryfikacyjna przeprowadzi 23 maja publiczne rozprawy w sześciu sprawach dotyczących mieszkańców, którzy wnioskują o odszkodowania i zadośćuczynienia.

„Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się o swoich krzywdach” – podkreślił Sebastian Kaleta.

Na rozprawę 23 maja mają być wezwani mieszkańcy z kamienic przy ul. Dahlbergha 5, Jagiellońskiej 27 i Noakowskiego 16.

„Podpisałem wezwania na tę rozprawę zarówno dla wskazanych mieszkańców, jak również dla m.st. Warszawy. Mam nadzieję, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydent Paweł Rabiej nie będą uciekali i nie będą wysyłali prawników, tylko któryś z nich będzie miał odwagę stawić się przed mieszkańcami” – powiedział Sebastian Kaleta.

Wiceprzewodniczący komisji zaznaczył, że co prawda Trzaskowski nie brał udziału w reprywatyzacji, ale „ma okazję pokazać, że coś się zmieniło” w Warszawie, jeśli chodzi o zwroty nieruchomości.

19 marca przed sądem rozpoczęła się pierwsza sprawa odszkodowawcza, która wynikała ze sprzeciwu miasta wobec decyzji komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowania za podwyżkę czynszu po reprywatyzacji. Powodem w sprawie jest lokatorka kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 43, która złożyła wniosek o odszkodowanie, a pozwanym m.st. Warszawa. Do sprawy – po stronie lokatorki – przystąpiła komisja weryfikacyjna.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj