fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Senatorowie o budżecie na 2016 rok

W Senacie odbyła się debata ws. budżetu na 2016 rok. Poprawki zgłoszone w tym czasie przez senatorów ma teraz rozpatrzyć senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych. Głosowanie nad ustawą zaplanowano pod koniec posiedzenia Izby Wyższej.

Senator PiS Grzegorz Bierecki, szef sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych zaproponował m.in. zwiększenie o 5,4 mln zł budżetu IPN na działalność pionu archeologicznego. Senator postuluje też, by zwiększyć bieżące wydatki Naczelnej Izby Kontroli.

Z kolei senator PO Kazimierz Kleina przedstawił propozycję, zgodnie z którą wpłata do budżetu państwa z NBP byłaby wyższa o 5 mld zł.

Senator Grzegorz Bierecki przypomniał, że w tym roku po raz pierwszy budżet uwzględnia wpływy z nowych podatków, co zwiększa możliwości państwa.

Wpływy z podatku od niektórych instytucji finansowych oraz podatku od sklepów  wielkopowierzchniowych. Najważniejszym zadaniem tego budżetu jest finansowanie programu ,,Rodzina 500+” jako najważniejszego priorytetu tego rządu. W budżecie przeznaczone jest na to około 16 mld zł. Drugim wydarzeniem, które finansuje ten budżet, jest wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 rok życia. No i wreszcie ważna i dobra wiadomość – zwiększenie o ponad 2 mld zł wynagrodzeń dla grup pracowniczych, które od 2010 roku objęte były tzw. zamrożeniem wynagrodzeń – mówił senator Grzegorz Bierecki.

Wcześniej szereg poprawek do ustawy wprowadzili posłowie. Dotyczą one m.in. zmniejszenia budżetów niektórych instytucji i relokacji środków.

Budżet na 2016 rok zakłada, że deficyt może wynieść maksymalnie blisko 55 mld zł. Wzrost PKB ma utrzymać się na poziomie 3,8 proc.

RIRM

drukuj