fot. twitter.com/ARiMR_oficjalne

Wprowadzenie obniżki stóp procentowych nie jest pewne

Prof. Grażyna Ancyparowicz z Rady Polityki Pieniężnej przyznaje, że na razie trudno mówić, czy na pewno dojdzie do obniżki stóp procentowych. Profesor nauk ekonomicznych zwróciła uwagę, że pod koniec ubiegłego roku widoczne było znaczne osłabienie złotego. Niewykluczone, że wpływ na to miały ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego.

Kilka dni temu prezes NBP, Adam Glapiński, powiedział, że w pierwszym kwartale 2021 r. możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych. Trwają analizy w tym zakresie.

Na polską walutę można oddziaływać jeszcze w inny sposób, a słabsza złotówka pomaga niewątpliwie naszym eksporterom.

Słaby kurs jest substytutem tego, że obniżamy stopy. Wolelibyśmy uniknąć dalszego obniżania stóp, ale jeżeli złotówka będzie zbyt silna, to nie pozostanie nam nic innego, jak sięgnąć po ten instrument, bo uruchomiliśmy już wszystkie niestandardowe instrumenty i one funkcjonują na rynku. Mimo to, mieliśmy bardzo silnego złotego w stosunku do tych walut. W warunkach pandemicznych to nie sprzyja temu, żeby skutecznie wspomagać naszych przedsiębiorców i nasze gospodarstwa domowe – mówiła prof. Grażyna Ancyparowicz.

W pierwszej połowie ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną. Dziś główna stopa procentowa NBP wynosi 0,10 proc. w skali roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl