fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Rekordowy budżet na polską obronność

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rekordowy budżet, jakim dysponował resort w tym roku, został praktycznie w pełni zrealizowany. MON miało do dyspozycji ponad 52 mld zł. Mamy do czynienia z wydatkami rzędu 2,37 procent. To najwyższy udział w historii w porównaniu do PKB – podkreślił minister.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że NATO oczekuje od państw członkowskich, aby wydawały powyżej 2 procent PKB na obronność.

– Przypomnę historycznie, że od 2015 roku wzrósł udział wydatków na obronność. Do 2015 roku nie osiągał 2 procent. Najsłabszym był rok 2013 z poziomem 1,76 proc. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku osiągnęliśmy rekord – zaakcentował Mariusz Błaszczak.

Drugi rekord to – jak dodał minister – udział wydatków majątkowych na poziome 33 procent.

Szef MON-u przypomniał, że Polska podpisała w tym roku kontrakt na zakup myśliwców F-35. Większość środków jest kierowana do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wojsko zakupiło kolejne samobieżne moździerze Rak i karabinki Grot.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl