fot. pixabay.com

Rząd przyjął nowelizację budżetu na 2021 r.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na ten rok. Wszystko za sprawą wzrostu dochodów. Dzięki temu dodatkowe środki trafią m.in. na infrastrukturę, rolnictwo i służbę zdrowia. 

Budżet na rok 2021 zostanie znowelizowany.

– Można robić nowelizację ustawy budżetowej wtedy, kiedy jest źle, słabo, ale można robić wtedy, kiedy jest dobrze, lepiej niż się spodziewaliśmy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wszystko za sprawą wzrostu dochodów budżetowych.

– Pan Tusk z panem Rostowskim musieli robić nowelizację w 2013 r., kiedy było źle, kiedy zabierali pieniądze, kiedy tych pieniędzy nie było, bo nie było umiejętności zarządzania budżetem. My dzisiaj mamy zupełnie odwrotną sytuację, kiedy na skutek lepszych dochodów, uszczelnień, które wdrażamy, pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów – wskazał premier RP.

Dochody zwiększono o około 78 mld zł, a wydatki o około 37 mld zł. Deficyt budżetowy zostanie zredukowany o około 42 mld złotych. Do 5 proc. wzrośnie także PKB. Pierwotnie zakładano, że będzie od 4,8 do 4,9 proc.

– To bardzo solidny wzrost – podkreślił premier.

Udało się to osiągnąć dzięki tarczom antykryzysowym, dobrą kondycją przedsiębiorców i poprzez sprawne zarządzenie budżetem. Dobra kondycja budżetu pozwoli na zwiększenie wydatków w wielu obszarach. O ponad 10 mld zł zostaną zwiększone środki na drogi i koleje. Dodatkowy miliard złotych trafi na ochronę zdrowie. 650 mln zł trafi na rolnictwo. Część z tej kwoty zostanie przeznaczona na walkę z ASF.  Dodatkowe ponad 800 mln zł dostanie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. O 8 mld zł zostaną zwiększone środki na wsparcie samorządów. Większe środki zostaną przeznaczone także na promocję polskich firm za granicą.

TV Trwam News

drukuj