fot. twitter.com/mf_gov_pl

MF: Deficyt budżetu po wrześniu tego roku wyniósł 1 mld 800 mln zł

Deficyt budżetu po wrześniu tego roku wyniósł 1 mld 800 mln zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort przedstawił informacje na temat wykonania budżetu państwa w okresie styczeń-wrzesień.

Z danych wynika, że do końca września br. dochody budżetu wyniosły 296 mld zł, to o 23 mld zł więcej niż w tym samym okresie roku 2018.

Z kolei wydatki wyniosły od stycznia do września prawie 298 mld zł, czyli o 28 mld zł więcej niż przed rokiem. Wpływ na to miała m.in. wypłata tzw. 13 emerytury.

Ekonomista prof. Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę, że obecny poziom deficytu to zaledwie ułamek w porównaniu do planowanego w tegorocznym budżecie deficytu na poziomie 28,5 mld zł.

Ekspert spodziewa się też, że w przyszłym roku uda się osiągnąć zerowy deficyt.

– Zwykle jest tak, że w miesiącach listopad-grudzień te wydatki przyspieszają, także można spodziewać się, że ten deficyt jakiś będzie, ale nie sądzę, że on byłby większy niż rok wcześniej, czyli około 10 mld. To oznacza praktycznie cały czas, w stosunku do tego, co działo się w przeszłości, zerowy deficyt. Ta prognoza na następny rok jest już na poziomie planu. W tym roku na poziomie planu było 30 mld, więc taki trend tworzy duże prawdopodobieństwo, że ten plan zerowego deficytu może się również zrealizować – tłumaczył prof. Zbigniew Krysiak.

Przypomnijmy, w budżecie na 2020 rok zaplanowano, że dochody i wydatki wyniosą po 429,5 mld zł, co oznacza, że w przyszłym roku w kasie państwa nie będzie deficytu.

RIRM

drukuj