fot. sxc.hu

Rząd przygotowuje zmiany w podatku VAT

Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia dwóch stawek tego podatku 5 i 20 proc. Miałyby one zastąpić obecne 5, 8 i 23 proc. – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”.

Zmiany nadal są uzgadniane. Jak dotąd ostateczne decyzje, co do wysokości stawek i terminu ich wprowadzenia jeszcze nie zapadły.

Według ekspertów to rozwiązanie może uprościć system i pomóc wielu firmom, które mają problem z naliczaniem podatku przy sprzedaży produktów. Obecne kryteria – jak podkreślają specjaliści – są bardzo nieprecyzyjne.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania idą w dobrym kierunku – ocenia dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju.

– Uproszczenie podatku VAT to zaleta propozycji, którą ministerstwo finansów nam wstępnie komunikuje. Zaletą jej jest również obniżenie stawki podstawowej aż o 3 punkty procentowe. To ruch odważny, ale myślę, że oczekiwany i pozytywny w skutkach w dłuższej, być może nawet w średniej perspektywie czasu. Warto przy tym pamiętać, że zaletą każdego systemu podatkowego są nie tylko jego prostota i możliwie niskie stawki, ale też niezmienność. Stałość rozwiązań, które funkcjonują w ustawach dotyczących poszczególnych podatków – mówi dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju.

Eksperci podkreślają, że przy zmianach trzeba zrobić wszystko, by obniżka nie okazała się pozorna, na czym niektóre branże mogłyby stracić.

Dlatego – jak napisała gazeta – można korzystać z możliwości stosowania preferencyjnych stawek UE. Co z kolei pozwala zachować konkurencyjność.

RIRM

drukuj