Pierwsze czytanie projektu ustawy antyterrorystycznej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy antyterrorystycznej. PO i Nowoczesna wnioskują o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu; wniosek ma być głosowany jutro.

Projekt zakłada sprawniejszą koordynację poszczególnych jednostek i doprecyzowania współpracy między nimi. Zgodnie z ustawą, głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej będzie szef ABW. Za przygotowanie i reagowanie na zdarzenia terrorystyczne odpowiedzialny będzie natomiast szef MSWiA.

Poseł Maciej Wąsik, sprawozdawca projektu, podkreślił, że intencją rządu, służb jest, by mieć odpowiednie instrumenty by można było chronić bezpieczeństwo obywateli

– Jeśli człowiek nie może czuć się bezpieczny nie może realizować swojego prawa do wolności. Ustawa o działaniach terrorystycznych ma zapewnić Polsce i Polakom większe bezpieczeństwo wobec zagrożenia, które wkroczyło silnie  do Europy. Mowa oczywiście o pladze terroryzmu. Doświadczenia z Madrytu, Londynu, a ostatnio z Paryża i Brukseli mówią jasno – u naszych granic stoi zagrożenie, które jest realne i które szybko ekspanduje. Rząd polski nie może udawać, że tego nie dostrzega. Rząd przygotował ustawę, która ma dać polskim służbom i policji realne narzędzia do zapobiegania i ewentualnego zwalczania przestępstw terrorystycznych – powiedział Maciej Wąsik.

Klub PiS opowiada się za szybkim procedowaniem przepisów. Parlamentarzyści tej partii wskazują, że jak najszybsze przyjęcie ustawy jest konieczne w obliczu zbliżających się wydarzeń – szczytu NATO w Warszawie oraz ŚDM w Krakowie. Zapisy ustawy zaczną obowiązywać w dzień po jej ogłoszeniu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl