fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm odrzucił ustawę wprowadzającą segregację sanitarną przygotowaną przez grupę posłów PiS

Ustawa covidowa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości poległa w Sejmie. Podczas wtorkowego posiedzenia posłowie odrzucili dokument. Przepisy krytykowali przedsiębiorcy, opozycja oraz część polityków PiS.

Sejmowa Komisja Zdrowia projekt omawiała dwa dni. Sprawozdanie na sali plenarnej przedstawił poseł Paweł Rychlik.

– Komisja Zdrowia po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu projektu ustawy na posiedzeniu w dniach 31 stycznia i 1 lutego 2022 roku wnosi, aby wysoki Sejm odrzucił wniosek z druku 981 – mówił Paweł Rychlik, poseł sprawozdawca.

fot. sejm.gov

Ustawę grupy posłów PiS od samego początku torpedowała opozycja. Borys Budka zwrócił się bezpośrednio do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

– Pan jest doktorem nauk prawnych, a przedłożył pan takiego gniota, że chyba nikt przyzwoity nie będzie mógł za tym podnieść ręki – podkreślił Borys Budka.

Na odpowiedź poseł Koalicji Obywatelskiej długo nie czekał.

– Lekarz zawsze, a już w szczególności w czasie epidemii, ma obowiązek leczyć. To jest sprawa pierwsza. Po drugie, wolność każdego człowieka jest ograniczona przez granicę, jaką jest wolność, a więc także i zdrowie innego człowieka. To jest uwzględnione w tej ustawie. Rozumiem, że opozycja totalna musi totalnie, ale czy musi głupio? – bronił ustawy Jarosław Kaczyński.

W obronie ustawy stanął także Czesław Hoc, poseł PiS.

– Dbamy o zdrowie Polaków. Jeszcze raz powtarzam: zdrowie Polaków nie ma ceny – zaakcentował.

Ustawa Prawa i Sprawiedliwości wprowadzała możliwość masowego testowania i ponoszenia odpowiedzialności przez tych, którzy odmówią badań.

– Ten projekt to jest absurd. To jest kuriozalna próba zastąpienia programu szczepień programem powszechnego donoszenia – mówiła Katarzyna Lubnauer.

W dyskusji podobne stanowisko zajęła także poseł Anna Maria Siarkowska.

– Ustawa o donosicielstwie nigdy nie powinna trafić na salę plenarną. Ona powinna trafić prosto do kosza. Tak samo jak wcześniejsze ustawy wprowadzające segregację sanitarną nie były koniec końców procedowane i trafiły do kosza, dzięki również temu, że był wyrażony sprzeciw przez część posłów Zjednoczonej Prawicy – powiedziała polityk.

Nieobecność na sali plenarnej ministra zdrowia wytykał poseł Paweł Kowal.

– Nad tą salą Panie i Panowie unosi się jedno zasadnicze pytanie: „Gdzie jest minister zdrowia?”. Ta rozmowa nie może zaczynać się od kiepskiej ustawy, którą przysłaliście. Rozmowa nie skończy się waszym buczeniem, bo sprawiedliwość przyjdzie, gdyż gracie zdrowiem Polaków – oznajmił poseł Paweł Kowal.

Ostatecznie Sejm odrzucił projekt ustawy covidowej. Opowiedziało się za tym 253 posłów, w tym 24 członków Prawa i Sprawiedliwości. Za przyjęciem dokumentu było 152 parlamentarzystów. 37 osób wstrzymało się od głosu.

glos_47_134

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl