Prof. Ryba: Wizyta prezydenta w Izraelu ma m.in. zaznaczyć przyjaźń w relacjach

Prof. Mieczysław Ryba ocenił w Radiu Maryja, że wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Izraelu ma dwa cele: pokazanie pozytywnego wizerunku Polski i realizowanie interesów polskiej i światowej polityki. Historyk był gościem wtorkowego wydania audycji „Aktualności Dnia”.

Zdaniem profesora Ryby polski prezydent odwiedzając Izrael chce m.in.  zaznaczyć przyjaźń w relacjach obu państw; chce „odepchnięcia tego, co się w sensie kłamliwym pokazuje (…): Polska jako antysemicki kraj o ksenofobicznym nastawieniu, bo katolicki i narodowy”.

– Jeśli tego typu prezydent – tak mocno deklarujący swoje przywiązanie do tych tradycji polskich i religijnych – pojawia się w Izraelu i w sposób bardzo godny pokazuje, jakie są nasze wzajemne relacje lub jakie one powinny być, to jest to nie tylko bardzo ważny przykład, ale również jest to pokazywanie (…), że to, co zwiemy „tradycją polską i żydowską” ani w przeszłości, ani w teraźniejszości nie musi i nie jest w sprzeczności. To jest bardzo istotna kwestia – powiedział historyk.

Jako cel prezydenckiej wizyty Profesor upatruje także to, co jest w interesie polityki polskiej, europejskiej oraz Izraela i Palestyny, tj. „dokończenie, chociaż w jakichś aspektach, tego porozumienia, które uspokoiłoby sytuację w Palestynie, na Bliskim Wschodzie”.

– Wiemy, jak bardzo jest zaogniona sytuacja na Bliskim Wschodzie, jak bardzo zapalnym punktem są wciąż Palestyna, Izrael, jak te relacje palestyńsko-żydowskie rzutują również na to, co zwiemy stosunkiem świata islamskiego do świata Zachodu. Izrael jest w bardzo mocnych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i w ogóle ze światem Zachodu. Jeżeli pan prezydent wypowiada się w tej kwestii nawołując do dialogu, czy wskazując pewną drogę porozumienia, to z naszej perspektywy, z perspektywy naszego bezpieczeństwa, wydaje się to najbardziej optymalna linia. Im tam jest niebezpieczniej, tym bardziej to niebezpieczeństwo przenosi się w formie zamachów terrorystycznych na grunt europejski. Oczywiście, są różne przyczyny jednego i drugiego zjawiska, ale są też rzeczy powiązane – wyjaśnił historyk.

Wskazując na powstałą przy toruńskiej świątyni NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II Kaplicę Pamięci, prof. Ryba dodał, że jest „ścieżka nadziei, że zakłamanie wzajemnych relacji, a szczególnie niesłuszne oskarżanie katolików, Polaków o antysemityzm i ludobójstwo udaje się odkłamywać. „Daj Boże, że ta wizyta pana prezydenta Dudy w Izraelu tę drogę umocni” – powiedział historyk.

Całą wypowiedz prof. Mieczysława Ryby z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl