,,Rzeczpospolita”: w Polsce nie ma kontroli losu migrantów
Polska nie kontroluje na swoim terytorium losu migrantów – ostrzega ,,Rzeczpospolita”, powołując się na raport NIK.
Kontrolerzy wskazują w nim, że nie ma odpowiedniego systemu monitorowania cudzoziemców, a urzędy nie wiedzą, co się z nimi dzieje po złożeniu wniosku o status uchodźcy. Jeśli znacznie zwiększy się napływ migrantów, Polska może nie opanować tego zjawiska – alarmują eksperci.
Od 2012 do połowy 2014 roku o status uchodźcy starało się 32 tys. osób, najwięcej Rosjan, Gruzinów, Ukraińców i Syryjczyków. Zaledwie 549 osób otrzymało decyzje pozytywne.
NIK przebadał ponad 400 przypadków osób, którym odmówiono statusu uchodźcy i nakazano opuszczenie Polski. Zrobiły to tylko 154 osoby, ze 160 osobami nie wiadomo, co się dzieje.
Poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wskazuje, że takie informacje nie są zaskoczeniem, ale ważne jest stanowisko polskiego rządu w sprawie przyjmowania uchodźców.
– Nie ma żadnego systemu pilnowania przez policję czy przez jakiekolwiek inne służby losu danej osoby, danego przybysza do Polski. Załóżmy, że jeżeli nawet jest jakiś ośrodek dla uchodźców, w którym te osoby przebywają, to w każdej chwili mogą ten ośrodek opuścić. Nikt nie zwróci uwagi na to, że wyjeżdżają i gdzie wyjeżdżają. Wówczas mogą oni wyjechać do dowolnego kraju w Europie Zachodniej, ponieważ mamy strefę Schengen. Jeżeli nawet są to osoby, które opuściły Polskę a nie miały prawa wjechać np. do Niemiec, to i tak powroty, które są spowodowane zatrzymaniem przez jakieś służby w Niemczech, we Francji czy w innych krajach Europy Zachodniej, nie przekraczają 20 procent powrotów do Polski, czyli 80 procent tych osób, które wyjechały z Polski, nie wiadomo, w jakim wyjechały kierunku i gdzie w tej chwili przebywają – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski.
Sprawa ma także duże znaczenie gospodarcze. Według ekonomistów przybysze mogliby wspierać naszą gospodarkę – trzeba jednak wypracować odpowiedni system weryfikacji.
RIRM