fot. PAP/Rafał Guz

Rzecznik PiS: kluby będą mogły odnieść się do stanowiska ekspertów ws. opinii Komisji Weneckiej

Opinię Komisji Weneckiej ma zbadać zespół ekspertów powołanych przez Marszałka Sejmu – poinformowała rzecznik klubu PiS Beata Mazurek. Następnie kluby poselskie będą mogły odnieść się do ich stanowiska.

Beata Mazurek dodała, że politycy opozycji, którzy domagają się opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, ,,stawiają warunki wstępne, które nie wróżą niczemu dobremu”. Jak powiedziała poseł, trzeba usiąść do stołu, aby rozwiązać ten polityczny spór.

Ta opinia będzie kierowana do Biura Analiz Sejmowych i wiemy już o tym, że będzie powołany zespół ekspertów, który tą opinią będzie się zajmował. Być może w dalszej kolejności, kiedy zostanie wypracowane jakieś stanowisko do tej opinii, kluby parlamentarne będą mogły się w jakiś sposób do tego stanowiska odnieść. Być może będzie też tak, że szefowie klubów parlamentarnych zostaną zaproszeni na spotkanie, jeśli oczywiście wola do takich rozmów ze strony opozycji będzie – poinformowała rzecznik PiS-u Beata Mazurek.

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiegoTK. Wystąpił o nią w grudniu szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski. W opinii mowa jest o tym, że ,,zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

Premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu tej opinii do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

RIRM

drukuj