fot. PAP/Tomasz Gzell

TK odroczył posiedzenie w sprawie kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka  

Trybunał Konstytucyjny przerwał posiedzenie w sprawie kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rozprawa dotyczyła tego, czy ETPC ma prawo oceniać status polskich sędziów. Trybunał Konstytucyjny wznowi posiedzenie w tej sprawie 25 stycznia.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożył minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Trybunał miał sprawdzić, czy przepisy Konwencji o ochronie praw człowieka, na podstawie których Europejski Trybunał Praw Człowieka trzykrotnie podważył status polskich sędziów, są zgodne z polską konstytucją.

– Właściwie jesteśmy krok od tego, że kwestia określania ustroju sądów nie jest kwestią i domeną państwa strony, ale sądów państwa strony lub samego ETPC. Nie sposób nie zauważyć, że jest to wypaczenie art. 190 Konstytucji RP i nieliczenie się z wyrokami TK – mówił przedstawiciel Prokuratury Generalnej, prokurator Sebastian Bańko.

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślał, że ocena statusu krajowych sędziów nie należy do zadań ETPC. W trakcie rozprawy głos zabrali także przedstawiciele prezydenta i Sejmu. Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wskazywał, że interpretacja przepisów konwencji przez ETPC ignoruje obowiązujący w Polsce porządek konstytucyjny, co może doprowadzić do anarchizacji wymiaru sprawiedliwości. Tym samym Polacy mogą mieć wątpliwości, czy mają prawo do sądu.

– Skoro orzeczenia polskich sądów z uwagi na nieprawidłowo ukształtowany skład sędziowski będą mogły być kwestionowane, to jest pytanie, w jaki sposób prawo do sądu będzie wówczas realizowane – powiedział poseł Marek Ast.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie wziął udziału w posiedzeniu Trybunału, przekazał jedynie pisemne stanowisko, w którym wnosił o umorzenie postępowania.

– Według Rzecznika kontrola przedstawionego problemu konstytucyjnego jest niedopuszczalna, ponieważ kompetencje Trybunału Konstytucyjnego nie obejmują badania aktów stosowania prawa – wskazał Mariusz Muszyński, wiceprezes TK.

Trybunał Konstytucyjny zawiesił rozprawę po trzygodzinnych obradach. Posiedzenie zostanie wznowione 25 stycznia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl