Wiceszef KE: 1 czerwca wrócimy do tematu Polski

Za tydzień, 1 czerwca, Komisja Europejska ponownie zajmie się sytuacją w Polsce i kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego – poinformował wiceprzewodniczący KE ds. rynku cyfrowego Andrus Ansip. Według źródeł za tydzień KE może przyjąć opinię o Polsce.

Według Ansipa w środę unijni komisarze zapoznali się z relacją pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa z jego wtorkowej wizyty w Warszawie i rozmów o możliwości rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Timmermans rozmawiał na ten temat z premier Beatą Szydło i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim.

„Trwa konstruktywny dialog między polskimi władzami a KE. Jak rozumiem, polski parlament także chce znaleźć wyjście z tej sytuacji, znaleźć rozwiązania. Myślę, że jesteśmy całkiem blisko” – powiedział Ansip na konferencji prasowej po posiedzeniu KE.

Pytana o to samo polska komisarz Elżbieta Bieńkowska powiedziała jedynie, że trwa dialog między KE a polskim rządem.

Jak wskazywały unijne źródła, środowa dyskusja odbyła się bez udziału przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, który pojechał na szczyt G7 do Japonii. Po jego powrocie KE ponownie ma rozmawiać o Polsce.

Z nieoficjalnych informacji z zamkniętego posiedzenia KE wynika, że relacja Timmermansa o jego rozmowach w Polsce nie była przesadnie optymistyczna. Miał wyrażać rozczarowanie z powodu wolnego tempa prac nad rozwiązaniem sporu o TK.

„Polski rząd sam zwrócił się o opinię Komisji Weneckiej w sprawie swojej ustawy o TK, opinia jest znana od marca, więc polskie władze muszą wreszcie zadziałać” – mówił wysoki rangą unijny urzędnik, pytany o nastroje w KE odnośnie Polski.

Inny rozmówca z Komisji Europejskiej powiedział, że rozmowy Timmermansa w Warszawie „nie poszły dobrze”.

„Potrzeba jeszcze czasu, by zobaczyć, co się wydarzy. Stanowisko Komisji jest jednoznaczne: jeżeli nie wydarzy się nic, to w przyszłą środę KE ma przyjąć opinię (o praworządności w Polsce)” – powiedział rozmówca.

Dodał, że komisarze dokonają „rzeczowej oceny” tego, co przedstawi rząd.

W przyszły wtorek ma dojść do rozmowy telefonicznej Timmermansa z Szydło i to od niej zależeć będą ewentualne decyzje KE.

W poniedziałek upłynął termin, w którym Timmermans miał przyjąć opinię, podsumowując prowadzony od stycznia dialog z Polską na temat zagrożeń dla praworządności w związku ze sporem wokół TK. Opinia nie została przyjęta, bo od weekendu trwały intensywne kontakty między gabinetem wiceprzewodniczącego KE a polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu. We wtorek Timmermans udał się do Warszawy osobiście, by – jak twierdzą źródła – uspokoić emocje.

Na konferencji prasowej po spotkaniu Timmermansa z Szydło oboje zgodzili się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Rząd zaproponował rozwiązania, które mógłby przyjąć parlament, a które spełniają warunki do tego, by spór wokół TK został zażegnany – powiedziała Szydło. Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego propozycji zmian, które „rozpoczną proces uzdrawiania sytuacji wokół Trybunału” można się spodziewać „już wkrótce”. Wiceszef KE tego dnia spotkał się też z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Timmermans obiecał z kolei pomoc w rozwiązywaniu kryzysu i kontynuację dialogu na ten temat. Zaznaczył, że w interesie UE jest, aby znaleźć rozwiązanie sytuacji wokół TK, ponieważ „w pełni funkcjonujące państwa członkowskie” są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie Unii.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl