J. Kaczyński: Europa pilnie potrzebuje kontrrewolucji kulturowej

Pierwsza w historii publiczna debata z udziałem liderów partii rządzących w Polsce i na Węgrzech odbyła się w Krynicy.

Europa potrzebuje kontrrewolucji kulturowej – deklarowali w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego prezes PiS-u Jarosław Kaczyński i premier Węgier Viktor Orban.

Dyskusji Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem przysłuchiwali się członkowie rządu z premier Beatą Szydło na czele, a także m.in. parlamentarzyści, politycy czy urzędnicy państwowi. W trakcie uroczystej gali premiera Węgier uhonorowano tytułem „Człowieka roku”.

Podczas debaty prowadzonej przez redaktora Michała Karnowskiego padły pytania o patriotyzm gospodarczy, sytuację Unii Europejskiej po Brexicie czy granice integracji europejskiej. Obaj politycy jednogłośnie opowiedzieli się za kontrrewolucją kulturową w Europie.

– Elita europejska, decydenci, politycy i w ogóle cała ta poświata, która jest wokół – fachowcy, inteligencja i liderzy mediów – oni wmówili sobie przez ostatnie 20 lat, że właściwym kierunkiem rozwoju ludzkości w Europie jest to, aby zlikwidować nasze dotychczasowe tożsamości – mówił Viktor Orban.

Jak podkreślił, bycie Polakiem, Węgrem czy Słowakiem przestało być nowoczesne. Decyzja o Brexicie była odpowiedzią Brytyjczyków na budowanie nowej tożsamości europejskiej. Nie ma czegoś takiego jak tożsamość europejska – wskazywał.

W ocenie Jarosława Kaczyńskiego Europa pilnie potrzebuje kontrrewolucji kulturowej. Potrzeba zmian jest jedyną alternatywą wobec kryzysu, w jakim znajduje się Unia Europejska – podkreślił.

– Te zmiany w swojej istocie muszą być kontrrewolucją kulturową, muszą przypomnieć, że Europa jest bogata bogactwem europejskich kultur i zróżnicowaniem struktur, że próba zintegrowania tego mogłaby się odbywać tylko i wyłącznie na poziomie tej popularnej, w gruncie rzeczy amerykańskiej kultury – dodał Jarosław Kaczyński.

Jak mówił prezes PiS: ci, którzy proponowali europejskość, nie lubili bądź w dalszym ciągu nie lubią Stanów Zjednoczonych. Dokonanie jednak integracji na poziomie kultury amerykańskiej byłoby gigantyczną degradacją Europy – stwierdził.

Według obu polityków, niezbędne jest jak najszybsze podjęcie inicjatywy ukierunkowanej na zmiany w Unii Europejskiej. Wspólne działania w tej sprawie mogłaby podjąć Grupa Wyszehradzka – dodał Viktor Orban.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl