E. Witek na Węgrzech: Polska pozostaje zdecydowanym zwolennikiem włączenia do UE państw z obszaru Bałkanów Zachodnich

Polska jest zdecydowanym zwolennikiem włączenia do UE państw z obszaru Bałkanów Zachodnich – powiedziała w Budapeszcie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W stolicy Węgier odbywa się IX Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej. Spotkanie poświęcono kwestii rozszerzenia UE.

Marszałek Sejmu powiedziała, że to spotkanie jest dowodem na wciąż żywe zainteresowanie państw bałkańskich integracją z UE. Elżbieta Witek zwróciła również uwagę na wsparcie, jakiego kraje Grupy Wyszehradzkiej udzielają Bałkanom.

Chcę wyraźnie podkreślić, że Polska pozostaje zdecydowanym zwolennikiem włączenia do Wspólnoty państw z obszaru Bałkanów Zachodnich. Uważamy, że jest to działanie zmierzające do zapewnienia w Europie pokoju, dobrobytu i stabilności. Właśnie dlatego stoimy na stanowisku, że Unia Europejska musi wypełnić swoje jednoznaczne zobowiązanie do wspierania integracji europejskiej tego regionu – jest to kwestia solidarności, wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego w bezpośrednim sąsiedztwie Wspólnoty oraz strategicznego dążenia Unii do zapewnienia bezpieczeństwa na całym kontynencie – mówiła marszałek Sejmu RP.

Na szczycie w październiku większość przywódców państw unijnych opowiedziała się za otwarciem rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Przystąpienie do nich uniemożliwił jednak sprzeciw Francji, wspieranej przez Holandię i Danię. Paryż został mocno skrytykowany za swoją postawę. Część unijnych liderów mówiła wręcz o ,,historycznym błędzie”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl