fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] B. Wróblewski o braku rozpatrzenia przez TK wniosku dot. przesłanki eugenicznej: Jestem zdziwiony, że nie zapadło orzeczenie

Jest to ważna sprawa, ponieważ dotyczy podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia. Wniosek trafił do Trybunału Konstytucyjnego dwa lata temu. Trybunał wielokrotnie wypowiadał się, że pracuje nad sprawą. Jestem zdziwiony, że nie zapadło orzeczenie – zaznaczył poseł PiS Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z portalem Radia Maryja. Odniósł się w ten sposób do wciąż nierozpatrzonego przez TK poselskiego wniosku ws. przesłanki eugenicznej.

Wniosek w imieniu 107 parlamentarzystów złożył w październiku 2017 roku poseł Bartłomiej Wróblewski. Przez dwa lata Trybunał Konstytucyjny nie wydał decyzji.

– Jest to ważna sprawa, ponieważ dotyczy podstawowego prawa człowieka, jakim jest prawo do życia. Każdego dnia powstają nieodwracalne skutki. Zabiegi przerywania ciąży są dokonywane, średnio każdego dnia ginie trójka dzieci. Sprawa trafiła do Trybunału dwa lata temu. Trybunał wielokrotnie wypowiadał się, że pracuje nad sprawą. Jestem zdziwiony, że nie zapadło orzeczenie – wskazał Bartłomiej Wróblewski.

Polityk w rozmowie z Radiem Maryja wyraził nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie tę sprawę. Trzeba czekać – dodał.

– Trybunał jest zobowiązany do rozpatrzenia tego wniosku, natomiast nie ma żadnych instytucjonalnych możliwości zmuszenia Trybunału, żeby zajął się tą sprawą (…). Odpowiedzialność spoczywa na Trybunale – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Do rozpatrzenia poselskiego wniosku ws. aborcji eugenicznej Trybunałowi Konstytucyjnemu pozostał tydzień.

Monika Bilska/radiomaryja.pl

drukuj