fot. PAP/Tomasz Gzell

Do TK wkrótce może trafić wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisu o obligatoryjnym członkostwie w Izbach Lekarskich

Do Trybunału Konstytucyjnego niebawem może trafić wniosek w sprawie Izb Lekarskich. Chodzi o sprawdzenie, czy obligatoryjność członkostwa w Izbach jest zgodna z konstytucją. Nad takim krokiem zastanawia się Anna Maria Siarkowska, poseł Solidarnej Polski, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. funkcjonowania izb lekarskich.

Eksperci podkreślają, że konieczne jest wyzwolenie lekarzy spod przymusu przynależności do organizacji samorządu zawodowego. Ostatnio ujawniono wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu obecnych przepisów – powiedziała poseł Anna Maria Siarkowska.

Jest konflikt pomiędzy obowiązkową przynależnością do Izb, surowością kar, jakimi dysponuje sąd lekarski, a nieprecyzyjnymi regulacjami. To może prowadzić do dowolności orzeczniczej krzywdzącej dla lekarzy i pozbawiającej ich prawa do sprawiedliwego procesu – wskazała poseł Solidarnej Polski.

Dzisiejsze przepisy pozwalają na to, aby karać tych lekarzy, którzy nie tyle popełnili błąd w sztuce przeciwko pacjentowi, tylko którzy starają się leczyć pacjentów według swojej jak najlepszej wiedzy, którzy mają sukcesy w tym obszarze, ale którzy nie postępują tak, jak chciałyby tego Izby Lekarskie. Tak było niestety również w trakcie pandemii. Dzisiaj mamy sytuację, w której ci lekarze, którzy stanęli po stronie pacjentów w czasie pandemii, którzy sprzeciwili się zamykaniu szpitali, gabinetów lekarskich dla pacjentów, są pociągani do odpowiedzialności, próbuje się im odebrać prawo do wykonywania zawodu – mówiła Anna Maria Siarkowska.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego może zostać złożony przez grupę posłów, innym wariantem jest zwrócenie się do Prokuratora Generalnego, by wystąpił z takim wnioskiem. W ciągu kilku tygodni możemy poznać decyzję w tej sprawie – poinformowała.

RIRM

drukuj