Na początku lipca odbędzie się drugie czytanie projektu ws. TK

Najprawdopodobniej na pierwszym lipcowym posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie czytanie projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zakończyła prace nad rozwiązaniami, które mają zażegnać kryzys wokół Trybunału.

Posłowie pracowali nad dokumentem przygotowanym przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, w którym uwzględniono niektóre zapisy z projektów Polskiego Stronnictwa Ludowego i obywatelskiego.

Opozycja mówi jednak o paraliżu i kneblowaniu TK. PiS przekonuje, że to dobry projekt, zachowujący zasady trójpodziału i równowagi władz.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, zauważa, że projekt bazuje na ustawie z 1997 o Trybunale, która obowiązywała do ubiegłego roku.

W tamtej ustawie zmienionych zostało kilka istotnych przepisów, które mają odnosić się do bieżącej sytuacji i pomóc tę sytuację rozwiązać. Można powiedzieć, że wprowadziliśmy tam część przepisów, które były znane z noweli grudniowej, ale w formie bardzo złagodzonej. Jeśli na przykład wprowadzaliśmy w nowelizacji grudniowej jako zasadę rozpoznawanie spraw według kolejności, to tym razem tę zasadę zostawiliśmy jedynie do wniosków konstytucyjnych – podkreśla Stanisław Piotrowicz.

Na początku czerwca prezes PiS-u Jarosław Kaczyński mówił, że nowe przepisy dotyczące TK mogłyby zostać uchwalone przez Sejm jeszcze w lipcu.

Kryzys wokół Trybunału trwa od końca listopada ubiegłego roku. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę kontroli praworządności. Rząd premier Beaty Szydło informuje brukselskich urzędników o działaniach mających zażegnać konflikt ws. TK.

RIRM

drukuj