fot. PAP/Tomasz Gzell

Trybunał Konstytucyjny wciąż jest atakowany przez koalicję rządzącą

Rządząca koalicja cały czas kwestionuje Trybunał Konstytucyjny. Znalezienie kompromisu nie będzie łatwe.

– Moja dalsza obecność legitymowałaby coś, z czym się fundamentalnie nie zgadzam – powiedział poseł Paweł Śliz z Polski 2050 Trzeciej Drogi na ostatnim posiedzeniu TK.

Polityk poinformował, że opuszcza salę, powołując się na ślubowanie poselskie.

– Jako poseł ślubowałem rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu i przestrzegać konstytucji. W związku z powyższym opuszczam salę – oznajmił poseł Paweł Śliz.

Do porządku przywoływała go sędzia Trybunału Konstytucyjnego, prof. Krystyna Pawłowicz. Poinformowała go, że opuszczenie posiedzenia bez zgody TK będzie lekceważeniem i naruszeniem powagi instytucji.

– Zachowuje się pan skandalicznie. Na co pan się powołuje, na jaką przysięgę? Co pan ślubował? – pytała prof. Krystyna Pawłowicz.

– Przestrzegać konstytucji – odpowiedział poseł Paweł Śliz.

– A konstytucja przewiduje TK? (…) Konstytucja przyznaje kompetencje Trybunałowi? Przyznaje. Na podstawie czego pan decyduje się na lekceważące działanie? Dobrze pan wie, że posiedzenie jest transmitowane. Co pan chce okazać, lekceważenie Trybunałowi? – kontynuowała sędzia TK.

– Bynajmniej – powiedział polityk.

– Lekceważy pan. Pan jest posłem. My szanujemy pana, traktujemy pana tutaj bardzo poważnie. Proszę zostać i wysłuchać dalszego posiedzenia – zaapelowała prof. Krystyna Pawłowicz.

– Nie widzę takiej konieczności – stwierdził poseł Polski 2050.

– Ale ja widzę taką konieczność – odpowiedziała sędzia TK.

– Do widzenia – pożegnał się Paweł Śliz, po czym wyszedł.

– Jeśli widzowie tutaj oglądają nas: tak zachowują się posłowie, którzy sprzeniewierzają się swojemu ślubowaniu poselskiemu – mówiła prof. Krystyna Pawłowicz.

Ten spór podczas posiedzenia to pokłosie politycznego sporu wokół Trybunału.  Rządząca koalicja cały czas kwestionuje TK, zarzucając mu upolitycznienie.

– Cała ta instytucja tzw. Trybunału Konstytucyjnego jest skompromitowana – stwierdził wiceminister aktywów państwowych, Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej.

W kwietniu do Sejmu trafił pakiet ustaw, który ma doprowadzić do zamian w TK. Nie da się jednak tego zrobić bez porozumienia wszystkich ugrupowań  i zgody prezydenta. Wszystko to, co obecnie robi Trybunał, jest ważne, ma umocowanie prawne – podkreślił poseł i konstytucjonalista, prof. Przemysław Czarnek.

– Ignorowanie orzeczeń TK jest występowaniem przeciwko porządkowi konstytucyjnemu  RP. Wszyscy, którzy to robią – ci mniejsi i ci więksi, ci mniej ważni i bardziej ważni – poniosą pełną odpowiedzialność za ignorowanie podstaw konstytucyjnych i porządku konstytucyjnego RP. Muszą mieć tego świadomość – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

Prawnik, Piotr Gaglik, zwrócił uwagę, że to, co rządzący robią z Trybunałem, to element szerszego planu.

– Nie chodzi o problem legalności czy nielegalność składu Trybunału. Chodzi o bałagan, zamieszanie, wprowadzenie chaosu. Proszę zwrócić uwagę, że pierwszy atak tego typu był na media. Widać wyraźnie, że są to zaplanowane działania – wskazał Piotr Gaglik.

Do tego dochodzi atak na sądy i prokuraturę.

– Żeby zakwestionować podstawowe, ustrojowe organy państwa. To jest bardzo groźne. Ten chaos komuś służy. Pytanie, czy tylko tym, którzy rządzą obecnie w Polsce? – postawił pytanie Piotr Gaglik.

Ten chaos nie służy budowaniu stabilności i bezpieczeństwa Polski, zwłaszcza w czasie, kiedy Rosja prowadzi swoją agresywną politykę.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl