fot. pixabay.com

TK rozstrzygnie ws. zakazu handlu w niedzielę

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wydać orzeczenie czy ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę jest zgodna z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2018 roku Konfederacja Lewiatan.

We wniosku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, Konfederacja Lewiatan zaskarżyła cztery przepisy, w tym ten kluczowy, zgodnie z którym: „W niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane”.

Zdaniem skarżących wprowadzenie zakazu prowadzi do grupowych zwolnień  w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze.

Tymczasem, jak się okazuje, skala nadużyć w handlu narasta lawinowo. Część dużych sklepów, wykorzystując luki w prawie, próbuje działać w niedzielę jako placówki pocztowe.

– Dyskonty, sklepy wielkoformatowe będą funkcjonowały z logo placówki pocztowej. To jest skandal. Nie ma drugiego takiego kraju w Europie, żeby sklep spożywczy, monopolowy, hipermarket funkcjonował jako placówka pocztowa, jako urząd – wskazał Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Coraz więcej sklepów podpisuje umowy z Ruchem i Pocztą Polską.

Wcześniej, przez blisko dwuletni okres rygorów związanych z pandemią, nie było to tak wielkim problemem, nie było tak masowe. Natomiast w tej chwili, coraz większa ilość sieci pod pretekstem, pod pozorem, prowadzenia działalności pocztowej zaczyna otwierać sklepy w niedzielę – podkreślił Janusz Śniadek, poseł PiS.

Rozwiązaniem może być uszczelnienie ustawy. Od trzech lat walczy o to handlowa „Solidarność”. Projekt jest, ale czeka na skierowanie do prac w komisji sejmowej. Nowelizacja zakłada wprowadzenie wymogu prowadzenia ewidencji.

Ponieważ inspekcja pracy nie ma prawa zaglądania do dokumentacji księgowej, handlowej w placówkach handlowych, wprowadzamy taki wymóg, że dla tych jednostek, które będą chciały ubiegać się o zwolnienie z zakazu handlu, wprowadza się obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów stanowiących tzw. przeważającą działalność, uprawniającą do tego zwolnienia – powiedział pos. Janusz Śniadek.

Usługi pocztowe musiałyby stanowić co najmniej połowę przychodów. Tylko wtedy placówka mogłaby zostać otwarta w niedzielę. W nowelizacji pojawia się propozycja, by doprecyzować również, kto może pracować w niedzielę.

TV Trwam News

drukuj