fot.twitter.com/MSZ_RP

Szef MSZ rozmawiał z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem

Minister Witold Waszczykowski rozmawiał z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem – poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tematem telefonicznej rozmowy szefa polskiej dyplomacji z sekretarzem stanu USA były perspektywy rozwoju relacji transatlantyckich oraz współpracy dwustronnej wobec bieżących wydarzeń na arenie międzynarodowej, najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa obu państw oraz w zawiązku z rozpoczęciem prac nowej amerykańskiej administracji.

W trakcie rozmowy sekretarz Tillerson potwierdził trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu.

Minister Witold Waszczykowski podziękował za aktywność Stanów Zjednoczonych w procesie wzmacniania zdolności obronnych NATO. Wyraził także podziękowania w związku z coraz większą obecnością sił USA na naszym terytorium i w regionie, w ramach wdrażania decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu podjętych m.in. w trakcie szczytu NATO w Warszawie w lipcu ubiegłego roku oraz samodzielnych inicjatyw strony amerykańskiej, takich jak Inicjatywa na rzecz gwarancji bezpieczeństwa dla Europy (ERI).

Minister Waszczykowski i sekretarz Tillerson zgodnie ocenili, że wszystkie te działania, podobnie jak polsko-amerykańskie projekty dwustronne w wymiarze bezpieczeństwa i obrony, obejmujące m.in. współpracę sił lotniczych (AVDET) i amerykańską instalację obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, stanowią niezwykle cenną inwestycję w bezpieczeństwo i pokojowy rozwój.

Szefowie polskiej i amerykańskiej dyplomacji omówili także kwestię konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Wyrazili nadzieję, że wspólnym wysiłkiem Europy i USA uda się stopniowo doprowadzić do zażegnania konfliktu. Obie strony wyraziły także przekonanie, że stosunki polsko-amerykańskie będą nadal rozwijać się równie dynamicznie jak w ostatnich latach, a współpraca poza kluczowym wymiarem bezpieczeństwa będzie coraz szerzej obejmowała obszar handlowo-inwestycyjny oraz energetyczny.

Minister Waszczykowski i sekretarz Tillerson zgodzili się, że do ich następnej rozmowy powinno dojść podczas planowanego na 21 marca spotkania Globalnej Koalicji anti-Daesh w Waszyngtonie. Podczas rozmowy minister Waszczykowski zaprosił także szefa amerykańskiej dyplomacji do złożenia wizyty w Polsce.

MSZ/RIRM

drukuj