fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent RP: Premier i szef MZ poinformowali mnie, że sytuacja epidemiczna wygląda lepiej, niż się spodziewali

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej, niż się spodziewali – mówił prezydent Andrzej Duda w piątek po zakończeniu Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji epidemicznej.

Prezydent oświadczył, że podczas posiedzenia Rady „wszystkie najważniejsze kwestie zostały omówione”. Jak mówił, w pierwszej części spotkania rozmawiano o „ogólnej sytuacji”.

„Zarówno pan premier, jak i minister zdrowia poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej, niż się spodziewali. De facto patrząc tydzień do tygodnia, okres do okresu – liczba zakażeń jest raczej liczbą spadającą. Obawiali się, że sytuacja po świętach Wielkanocnych może być gorsza, niż jest obecnie, a w ich mniemaniu nie jest zła” – relacjonował prezydent.

Andrzej Duda dodał, że jego interesowało, na ile system opieki zdrowotnej jest zabezpieczony na wypadek znaczących wzrostów zakażeń.

Prezydent poinformował, że jednym z tematów posiedzenia Rady Gabinetowej był proces szczepień. Przypomniał w tym kontekście, że do Polski dostarczane są szczepionki na podstawie mechanizmu unijnego i umów podpisanych przez Komisję Europejską.

„Były bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem systemu dostaw. Problemy nie były w żaden sposób zawinione przez polskie władze, polski rząd. Zdaliśmy się tutaj, jak wszystkie państw członkowskie UE, na skuteczność działania KE. Niestety w pewnych aspektach skuteczność okazała się wątpliwa” – mówił Andrzej Duda.

„Jak do tej pory przynajmniej jedną dawkę szczepienia w naszym kraju otrzymało 7,5 mln obywateli. 7,5 mln osób w naszym kraju przynajmniej raz zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Wczoraj, jak powiedział mi pan minister Michał Dworczyk, zaszczepiono rekordową liczbę 250 tys. osób jednego dnia” – dodał prezydent i zapewniał, że liczba punktów szczepień będzie stale zwiększana.

PAP/TV Trwam News

drukuj