W Polsce w pełni zaszczepionych osób jest ponad 18 milionów osób

W Polsce wykonano prawie 35,5 mln szczepień przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych osób jest ponad 18 milionów. W sumie do naszego  kraju dotarło już ponad 46 mln szczepionek. W poniedziałek otrzymaliśmy 1 mln 400 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer.

– Cała infrastruktura wykonawcza szczepień jest gotowa do przyjęcia ok. 700 tys. pacjentów dziennie, to oznacza, że w ciągu tygodnia blisko 5 mln osób, a w ciągu dwóch tygodni blisko 10 mln osób może zostać zaszczepionych – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił, że ponad 99 proc. zgonów wśród chorych na COVID-19 to osoby niezaszczepione, a przy tym przestrzegał przed wzrostem zakażeń. Rząd obawia się kolejnej fali w najbliższych tygodniach.

– Ta fala pewnie do Polski dojdzie wraz z powrotami z wakacji w szczególności. Mamy dzisiaj jednak tarczę. Tą tarczą jest program szczepień i są szczepionki. Szczepionek mamy wystarczająco dużo dla każdego, kto się chce zaszczepić i w jakim terminie każdy z państwa życzyłby sobie, żeby być zaszczepionym. Dlatego raz jeszcze bardzo gorąco zachęcam, żeby uniknąć tych dramatycznych, najgorszych, tragicznych konsekwencji, jakimi jest bardzo ciężki przebieg choroby i zgon – apelował prezes Rady Ministrów.

Do tej pory COVID-19 przyczynił się w Polsce do ponad 75 tysięcy zgonów.

 

TV Trwam News

drukuj