fot. PAP/Adam Warżawa

Rząd przedstawił informację dot. śledztwa ws. zabójstwa P. Adamowicza

Rząd przedstawił informację dot. śledztwa ws. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Wnioskowało o to PSL podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefami klubów parlamentarnych.

Prezydent Gdańska został zaatakowany nożem 13 stycznia podczas finału WOŚP. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia. Zabójca prezydenta, 27-letni Stefan W., jest osobą chorą psychicznie. Przebywał już wcześniej w areszcie, gdzie skarżył się m.in. na słyszane w głowie głosy. Minister Zbigniew Ziobro poinformował, że Stefan W. był pod stałą kontrolą lekarzy, którzy na bieżąco nadzorowali postępy w leczeniu.

Szef resortu sprawiedliwości odniósł się do zarzutów opozycji oraz części mediów, które twierdzą, że w przypadku Stefana W. należało zastosować tzw. ustawę o bestiach.

– Skazany w trakcie odbywania kary został zdiagnozowany jako chory na zaburzenie typu psychotycznego, które dyskwalifikowało z zastosowania przepisów ustawy o tzw. bestiach. W zakresie możliwości służby więziennej, formułowane poglądy co do zatrzymania skazanego z końcem odbycia przez niego kary (…) nie odpowiadają rzeczywistości – wskazał Zbigniew Ziobro.

Minister Joachim Brudziński przekazał posłom informacje dot. działań służb i policji. Policja przeprowadziła owocną kontrolę w agencji, która ochraniała wydarzenie, w czasie którego zaatakowano prezydenta – powiedział szef MSW. 

– 21 stycznia podjąłem decyzję o rozpoczęciu procedury cofnięcia koncesji Agencji Ochrony Tajfun. W toku kontroli MSWiA w agencji stwierdzono szereg nieprawidłowości. Przedsiębiorca w rażący sposób naruszył warunki wykonywania działalności gospodarczej; m.in. nie weryfikował karalności pracowników ochrony oraz nie sprawdzał nadzoru nad wykonywaniem zadań ochrony przez pracowników – informował Joachim Brudziński.

Informację przedstawił także resort zdrowia. Tymczasem rodzina Pawła Adamowicza bierze dziś udział w debacie w Parlamencie Europejskim, poświęconej tematowi walki z „klimatem nienawiści”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj