J. Szewczak: Warto byłoby się przyjrzeć sprawom z końca kadencji PO-PSL

Warto byłoby też się przyjrzeć tym starym sprawom z końca urzędowania poprzedniej ekipy (PO-PSL). Za dużo zawiadomień do prokuratury w tamtych sprawach nie ma. Spodziewałem się, że przynajmniej w kilku dużych spółkach będą bardzo poważne zarzuty – stwierdził poseł Janusz Szewczak. Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych w audycji „Polski punkt widzenia” w Tv Trwam odniósł się do zamieszania wokół spółek Skarbu Państwa.

Od dawna wnioskowałem o to, aby do spółek Skarbu Państwa trafiali ludzie z doświadczeniem i kompetencjami – podkreślał poseł Janusz Szewczak.

– Od dłuższego czasu apelowałem o to, żeby do tych spółek Skarbu Państwa, które nie będą w łatwej sytuacji w tym roku (koniunktura w Europie i w Polsce jest w wielu aspektach gospodarczych nie jest szczególnie zadowalająca), szli ludzie z dużym doświadczeniem, kompetencjami, z pewną wizją, co zrobić z tymi spółkami, żeby je „podciągnąć do góry”, a nie tylko piastować stanowisko – akcentował Janusz Szewczak.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych negatywnie odniósł się do kwestii zatrudniania osób w spółkach państwowych „po znajomości”. Zaznaczył jednak, że wybieranie ludzi do spółek Skarbu Państwa na zasadzie konkursów również nie rozwiązuje wszystkich patologii.

– To jest błędna koncepcja. Ona jest szkodliwa. Nie brakuje w Polsce ludzi z otwartą głową, nie brakuje fachowców. To prawda, że ci fachowcy muszą mieć charaktery, muszą mieć kręgosłup, gdyż pokus jest sporo. (…) To nie jest też tak, że jak są konkursy, to wszystko załatwią. Poprzednia ekipa miała konkursy i widzieliśmy, co wówczas działo się z spółkach Skarbu Państwa. Na tych słynnych taśmach mogliśmy zobaczyć, usłyszeć, jak się traktuje majątek Skarbu Państwa – przypomniał poseł Janusz Szewczak.

Poseł Janusz Szewczak zwrócił uwagę, że za obecną sytuację w spółkach Skarbu Państwa odpowiedzialność ponoszą również przedstawiciele poprzedniego rządu.

– Po pewnym czasie ludzie już nie pamiętają, kto rządził przez osiem lat, tylko przypisują stan obecny temu, kto o tym dzisiaj decyduje – powiedział poseł Janusz Szewczak.

Całość audycji „Polski punkt widzenia” w TV Trwam z udziałem posła Janusza Szewczaka dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj