fot. PAP/Jacek Turczyk

Obniżka CIT dla małych firm wśród tematów posiedzenia rządu

Ostateczny projekt budżetu na przyszły rok, zmiany w podatkach i uproszczenia dla firm – dziś posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżką CIT dla małych firm z 15 proc. do 9 proc.

Rząd kontynuuje prace nad projektem budżetu na 2019 rok. Wstępne założenia wskazują, że dochody państwa wyniosą blisko 387 mld zł. Deficyt nie przekroczy 28,5 mld. Budżet jest ostrożny, bo szacunki rządu co do wzrostu PKB to 3,8 proc. Resort finansów przewiduje też wzrost konsumpcji, która wciąż będzie kołem zamachowym dla naszej gospodarki. Inflacja wyniesie 2,3 proc. Ok. 7 mld zł rząd zabezpieczył na waloryzację emerytur i rent.

Na dzisiejszym posiedzeniu ministrowie zajmą się też „Strategią zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2019-2022”. Celem jest tutaj obniżenie relacji państwowego długu publicznego do PKB – łącznie z 47 proc. w roku 2018 do niecałych 41 proc. w roku 2022. Wraca też temat obniżonego CIT dla małych firm. Według planów rządu, podatek ma być obniżony do 9 proc. To resort finansów pracował nad nowymi projektami ustaw o PIT, CIT oraz ordynacji podatkowej. Specjalna oferta rządu będzie skierowana do firm inwestujących w najem nieruchomości. Tutaj głównym założeniem jest zwiększenie atrakcyjności podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj