Rozmowy z USA i Rosją ws. programu atomowego

Iran przeprowadzi 9 i 10 czerwca w Genewie rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi, a następnie na temat swego programu nuklearnego będzie rozmawiał z Rosją – poinformowało irańskie MSZ.

Negocjacje mają być przygotowaniem do dialogu Iranu i sześciu mocarstw. Dwustronne rozmowy przedstawicieli Iranu z Rosją odbędą się 11 i 12 czerwca w Rzymie, a rokowania Teheranu z mocarstwami 16 czerwca w Wiedniu – podał irański resort. Departament Stanu USA sprecyzował, że amerykańskiej delegacji w Genewie przewodniczyć będzie zastępca sekretarza stanu William Burns.

Kierował on utrzymywanymi w tajemnicy rokowaniami, które doprowadziły do zawarcia w listopadzie ubiegłego roku tymczasowego porozumienia między Teheranami a mocarstwami. Agencja AFP zauważa, że Iran po raz pierwszy prowadzi takie rozmowy poza formatem mocarstw z grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Francja, W. Brytania i Niemcy). Rozmowy dwustronne z Rosją i USA odbywały się wcześniej przy okazji negocjacji z grupą sześciu państw.

W tym tygodniu w stolicy Austrii odbyły się rozmowy techniczne z udziałem ekspertów irańskich i reprezentujących mocarstwa. Ostatnia runda negocjacji Iranu i grupy 5+1, która toczyła się w maju w Wiedniu, nie doprowadziła do rozstrzygnięcia. Obie strony wytykały sobie nierealistyczne żądania. Zaangażowanie Waszyngtonu w rozmowy dwustronne świadczy o tym, że USA chcą przełamać impas.

„Zawsze twierdziliśmy, że jesteśmy gotowi do dwustronnych rozmów z Iranem, jeśli przyczyni się to do postępów, w ścisłej współpracy z grupą 5+1” – wyjaśniły źródła amerykańskie. Celem rozmów jest przygotowanie porozumienia na temat irańskiego programu nuklearnego i zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran przed wyznaczonym terminem 20 lipca. J

eśli to się nie uda, negocjacje mogą zostać przedłużone o kolejne sześć miesięcy – co przewiduje obowiązujące od stycznia porozumienie z Genewy zawarte w listopadzie 2013 roku. W ramach tymczasowego porozumienia Iran zamroził część programu atomowego w zamian za częściowe zniesienie zachodnich sankcji gospodarczych. Teheran zaprzecza, by był zainteresowany produkcją broni jądrowej; zapewnia, że jego program wzbogacania uranu ma na celu jedynie produkcję paliwa do reaktora atomowego.

PAP

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl