Rozpoczął się sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

Piesza Pielgrzymka Łowicka rozpoczęła w sobotę na Jasnej Górze, jak co roku, sezon pieszych wędrówek wiernych do częstochowskiego sanktuarium. Ta jedna z najstarszych polskich pielgrzymek przemierza w ciągu sześciu dni blisko 200 km.

Łowiczanie co roku przychodzą do Częstochowy w przeddzień Zielonych Świątek, czyli święta Zesłania Ducha Świętego. Tegoroczna 359. pielgrzymka zgromadziła ok. 360 wiernych. Wędrowali pod hasłem „Z Maryją wierzę w Syna Bożego” Jeden z pielgrzymów, Jerzy Kociorek, przyszedł z Łowicza do Częstochowy już po raz 56. Jak opowiadał – cytowany przez biuro prasowe sanktuarium – na pierwszą pielgrzymkę zabrała go mama, gdy miał 11 lat.

„I tak chodzę, że już jestem w tym roku 56. raz. Jestem zadowolony i szczęśliwy. Modliłem się za tych, którzy potrzebują modlitwy. (…). Dobrze, że mam siły po to, żeby iść” – mówił u celu Kociorek. Ponieważ pielgrzymka z Łowicza rozpoczyna na Jasnej Górze sezon pielgrzymkowy, nazywana jest „jaskółką pielgrzymek”. Jej uczestnicy zachowują przy tym w śpiewach i modlitwach wielowiekową tradycję, niektórzy np. wchodzą na Jasną Górę w regionalnych strojach.

Zanim pielgrzymi gromadzą się na mszy w Kaplicy Matki Bożej, tańczą ludowe tańce przy pomniku kard. Stefana Wyszyńskiego, przy bramie wejściowej do klasztoru. Zgodnie z dawnym zwyczajem kładą się też krzyżem pod murami jasnogórskimi. Tamtejszą Matkę Bożą witają śpiewem: „Bądź pozdrowiona Bogurodzico” oraz „A gdy Twój przybytek święty z dala ujrzymy”. Pielgrzymka Łowicka należy do najstarszych wędrujących na Jasną Górę.

Pierwsza wyruszyła w 1656 r., by podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego. Pielgrzymka odbywała się także w latach zaborów oraz po wojnie, w czasach komunistycznych. Przez wiele lat prowadzili ją świeccy. W 2013 r. Jasną Górę odwiedziło ok. 3,5 mln pielgrzymów i turystów. W 260 pieszych pielgrzymkach przyszło do Częstochowy ponad 133 tys. osób.

Do sanktuarium dotarło też 98 pielgrzymek rowerowych (ponad 6 tys. osób), 14 biegowych (w sumie 388 osób), dwie grupy konne (łącznie 56 osób), 95-osobowa pielgrzymka na rolkach oraz 15-osobowa – na nartorolkach. Rok wcześniej ogólna liczba pielgrzymów i turystów była podobna. Pieszo do sanktuarium dotarło jednak nieco więcej pielgrzymów (ponad 142 tys. osób).

PAP

drukuj