Rolnicy pielgrzymują na Jasną Górę

Rolnicy z całej Polski wezmą udział w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. W głównych niedzielnych uroczystościach będzie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Eucharystii z błogosławieństwem wieńców żniwnych i płodów ziemi przewodniczył będzie i homilię wygłosi metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Intencji, z którymi pielgrzymują gospodarze, jest bardzo wiele, tak jak i problemów polskiej wsi – powiedział członek zarządu RI NSZZ „Solidarność” Zbigniew Obrocki.

W sobotę w Częstochowie odbył się też Zjazd Programowy delegatów rolniczej „S”. Uczestnicy szukali form pomocy i rozwiązań dla polskiej wsi.

– W tym roku dotknęła rolników bardzo wielka, uciążliwa susza, która doprowadziła do tego, że te zbiory były dużo, dużo niższe. Jakość tych płodów była też dużo niższa. Rolnicy zastanawiają się nad tym, czy te susze będą się powtarzać czy to jest po prostu taka anomalia. Jeżeli rzeczywiście miałoby to się powtarzać, to jest to poważny problem przed rolnictwem – powiedział Zbigniew Obrocki.

Uroczystościom pielgrzymkowym towarzyszy 27. Krajowa Wystawa Rolnicza z udziałem ponad 400 wystawców oraz 19. Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na program obu imprez składają się prezentacje dorobku polskiego rolnictwa, osiągnięć nauki rolniczej oraz kultury i sztuki ludowej.

Polscy rolnicy przybywają na Jasną Górę z wieńcami żniwnymi od 36 lat. Co roku liczba uczestników dożynek jasnogórskich sięga nawet ponad 100 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl