fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Wierni pielgrzymują na Jasną Górę

Przed nami szczyt pielgrzymkowy. Pątnicy z różnych zakątków naszej Ojczyzny już wkrótce ruszą w jednym kierunku – w kierunku Jasnej Góry, gdzie zawsze z otwartym sercem czeka na nas Najlepsza z Matek – Maryja.

Pielgrzymka to wyjątkowy czas. To czas rekolekcji w drodze – mówił o. dr Oskar Maciaczyk, przewodnik franciszkańskiej grupy 15, która do stóp Pani Jasnogórskiej wyruszy 3 sierpnia z Wrocławia. [czytaj więcej]

– W czasie takich rekolekcji bardzo wiele się dzieje. To jest doświadczenie bólu, cierpienia, także doświadczenie różnych uczynków miłosierdzia gospodarzy, którzy nas witają, pozdrawiają, dzielą się tym, co mają – wyjaśnił przewodnik Franciszkańskiej Grupy 15.

„Na pielgrzymce czas jakby staje w miejscu” – mówiła Michalina, która w tym roku po raz kolejny wyruszy na szlak pielgrzymkowy z Gdyńską Pieszą Pielgrzymką na Jasną Górę.

– Na pielgrzymce byłam dwa razy. Pierwszy raz w 2021 roku i od tego czasu zakochałam się w pielgrzymce i nie wyobrażam sobie wakacji bez pielgrzymki i tego roku również idę z pielgrzymką (…) Kiedy jesteśmy na pielgrzymce, to mamy takie poczucie jakby świat się zatrzymał i jest tylko to, co jest na pielgrzymce. Jest tam modlitwa, rozwijanie relacji z Bogiem, są rozmowy, tańce, śpiew i daje to też taką dużą okazję do tego, żeby zastanowić się nad samym sobą i nad swoim życiem – dodała Michalina, studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestniczka Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Michalina podczas pielgrzymki służy swoją pomocą bliźnim, jest zaangażowana w grupę medyczną. Podobnie jak Zosia.

– Nasz typowy dzień wygląda tak, że w trakcie postojów przynosimy apteczkę, każdy, kto chce skorzystać, może skorzystać, zawsze służymy pomocą, także w trasie i później wieczorem przed Apelem otwieramy punkt medyczny i każdy może zostać zaopatrzony w niezbędne leki, opatrunki, plastrywyjaśniła.

A zatem jak odpowiednio przygotować się do pielgrzymowania? Podstawą jest nasze przygotowanie duchowe – wskazał Wiesław Wowk, organizator Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Uczestniczę w rekolekcjach formacyjnych i oprócz tego codzienne kieruje modlitwy do Pana Boga, żeby wszystko na tej pielgrzymce się po prostu udało – wyjaśnił.

Drugim równie ważnym elementem jest przygotowanie fizyczne.

Sprawność fizyczna, kondycja w trakcie pielgrzymki też jest bardzo ważna i bardzo potrzebna. Jak się przygotować do pielgrzymki? To dla osób, które po raz pierwszy wyruszą na pielgrzymkowy szlak proponuję, aby już dzisiaj rozpoczęły chodzenie przynajmniej po 5 km dziennie, na ile to jest oczywiście możliwe, żeby troszkę się rozruszać – zwrócił uwagę Wiesław Wowk.

Podstawą są także wygodne buty do pielgrzymowania, które przed wyjściem powinny być rozchodzone. Do tego w podręcznym plecaku nie powinno zabraknąć wody, nakrycia głowy, płaszcza przeciwdeszczowego, różańca oraz menażki i łyżki do ciepłego posiłku, który – jak zawsze – dzięki ogromnej życzliwości mieszkańców spotka pielgrzymów na szlaku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl