Sejm za obniżką CIT dla małych firm

Sejmowa komisja Finansów Publicznych będzie pracować nad projektem obniżającym CIT dla małych podatników z 19 do 15 proc. Zadecydował tak Sejm, a żaden z klubów nie złożył wniosku o odrzucenie zmian w pierwszym czytaniu.

Poseł Janusz Szewczak podczas pierwszego czytania nad projektem powiedział, że polski system podatkowy był i jest w znacznej mierze niezwykle restrykcyjny, jeśli chodzi o małe i średnie firmy, a łagodny i spolegliwy, jeśli weźmie się pod uwagę korporacje.

– Samo Ministerstwo Finansów szacuje, że duże korporacje płacą zaledwie 0,6 swoich przychodów, gdy idzie o system podatkowy, a wiele z tych dużych podmiotów płaci podatek CIT wtedy, gdy naprawdę chce. May historyczne przykłady podmiotów gospodarczych, którym zwracano podatek CIT, np. przedstawicielom wielkich sieci handlowych, co wydaje się zadziwiające –  zaznacza  Janusz Szewczak.

Rządowy projekt obejmie tzw. małych podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 1,2 mln euro. Rozwiązanie to będzie również dotyczyć podatników rozpoczynających działalność.

Rząd szacuje, że z obniżonej 15-procentowej stawki CIT będzie mogło skorzystać ok. 90 proc. podatników CIT, czyli blisko 400 tys. firm.

RIRM

drukuj