Wciąż nie zrealizowano inwestycji z Euro 2012

Nadal nie zostały zrealizowane wszystkie inwestycje, które miały być gotowe na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r.

W grudniu 2009 r. do rozporządzenia Rady ministrów wpisano ponad 100 przedsięwzięć dotyczących imprezy. Jeden z dzienników, powołując się na sprawozdanie ministra sportu, podał, że do dziś nie ukończono dziesięciu takich projektów, a trzy zamknięto dopiero w ubiegłym roku. Łączna ich wartość to 4 mld zł.

Wśród niedokończonych projektów są m.in. rozbudowa stadionu śląskiego, Lotnisko w Modlinie i pod Gdynią, budowa dróg na Pomorzu, czy inwestycja w linię tramwajową w Gdańsku.

Poseł Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, mówi, że to obnaża nieudolność rządu, ponieważ projekty te powstały w oparciu o specjalną ustawę, która usuwała wszelkie trudności przed inwestorem.

– Strona rządowa, czyli instytucje zależne od rządu, nadzorowane przez rząd nie miały żadnego problemu ani w finansowaniu, ani w przygotowaniu technicznym. Ta sytuacja jasno i wyraźnie pokazuje, że przez ostatnie 8 lat mamy do czynienia nie tylko z ignorantami, ale też z nieudacznikami, którzy nie wykorzystują szans i czasu, jaki dany jest Polsce – naszej ojczyźnie i narodowi – do tego, żeby się rozwijać. Jak inaczej spojrzeć na to, że na takie ułatwienia dla realizacji różnych przedsięwzięć (nie tylko obiektów sportowych , ale obiektów komunikacyjnych) wyrzucono w błoto dziesiątki, jak nie setki, milionów złotych – mówił poseł Andrzej Adamczyk.

Rząd do tej pory nie przedstawił też wyliczeń łącznych kosztów inwestycji, mimo że zobowiązuje go do tego specustawa. Apelowała o to także Najwyższa Izba Kontroli, która po sprawdzeniu inwestycji związanych z euro 2012 wyciągnęła wiele negatywnych wniosków, a w niektórych przypadkach zawiadomiła nawet prokuraturę.

RIRM

drukuj