fot. PAP

Rozmowy ws. ustawy o dialogu społecznym

Minister pracy, liderzy związków oraz organizacji pracodawców rozmawiają w Warszawie w sprawie dialogu społecznego w Polsce. Zamknięte rozmowy mają dotyczyć nowej ustawy regulującej te kwestie.

Projekt zakłada utworzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Komisji Trójstronnej. Rada miałaby opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny. Dokument przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu.

Tadeusz Majchrowicz, wiceszef NSZZ „Solidarność”, powiedział, że najważniejsze, aby w Polsce zaczął funkcjonować prawdziwy dialog społeczny.

– Ma być spotkanie z panem ministrem Kosiniak-Kamyszem i to oczywiście jest nieprawdą, że to jest odpowiedź na to 11-dniowe ultimatum dla pani premier postawione przez liderów trzech central związkowych. To jest spotkanie, które jest efektem wcześniejszego spotkania prezydenta Komorowskiego. Podstawą do rozwiązywania każdych spraw jest dialog. Gdyby ten dialog funkcjonował, niemielibyśmy tylu niepotrzebnych łez, tylu słów i kosztów, jeżeli chodzi o proces, który się odbywał na Śląsku. Jeżeli strona rządowa godzi się z naszymi propozycjami, to oczywiście wszystko jest do dyskusji. Jeżeli każda ze stron usiądzie w założeniu dobrej woli, to można wypracować nową formułę dialogu społecznego – bo to jest rzecz niezbędnie potrzebna – powiedział Tadeusz Majchrowicz.

Od końca czerwca 2013 r. spotkania Komisji Trójstronnej odbywają się bez udziału strony związkowej. Związki zawiesiły swój udział. Uznały, że dialog jest pozorowany, bo ich postulaty nie są brane pod uwagę.

RIRM

drukuj