XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski

Rozpoczyna się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W Warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się dziś pierwszy koncert inauguracyjny. Wystąpią wybitni artyści z Argentyny.

Rywalizacja rozpocznie się w sobotę. W konkursie weźmie udział 78 pianistów, w tym czternastu Polaków. Będą oni występować podczas trzech etapów przesłuchań, po których odbędą się przesłuchania finałowe, które wyłonią zwycięzców.

Prof. Marek Dyżewski, wielokrotny komentator Konkursu Chopinowskiego, podkreśla, że został on stworzony w celu zbudowania instytucji stojącej na straży stylowości wykonań utworów Chopina.

– Chodzi o to, żeby muzykę Chopina, która jest niezwykle trudna i głęboka, prezentować nie tylko w sposób wirtuozowski, ale też oddając sprawiedliwość jej prawdzie i jej swoistemu pięknu. Trzeba powiedzieć, że ten konkurs stanowi niezwykle trudne wyzwanie, żeby osiągnąć sukces, nie wystarczy być znakomitym pianistą. Trzeba też być świetnym szopenistą, tzn. rozumieć ducha i literę muzyki Chopina, a także trzeba nawiązywać w grze do stylu gry Fryderyka Chopina. Gra Chopina była arcydziełem i dopiero poprzez tę grę może ujawnić się prawda chopinowskich kompozycji – zwraca uwagę prof. Marek Dyżewski.

Odbywający się co 5 lat, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Do tej pory polscy pianiści wygrali go czterokrotnie.

Ostatnim z polskich zwycięzców był Rafał Blechacz, który wygrał konkurs w 2005 roku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl