Wrocławski „Civitas Christiana” sprzeciwia się wystawie w CSW

Rada Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu skierowała do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego protest przeciwko profanowaniu krzyża w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

W oświadczeniu Rada zwraca się do ministra Bogdana Zdrojewskiego o podjęcie odpowiednich kroków w celu zaprzestania eksponowania przykładów anty-sztuki niosącej za sobą anty-wartości i podjęcia monitorowania podobnych działań Centrum Sztuki Współczesnej.

Przypomnijmy, na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej prezentowany jest film, na którym nagi mężczyzna profanuje zabytkową figurę Jezusa Chrystusa. Skandaliczna produkcja to element wystawy „British British Polish Polish: sztuka krańców Europy w latach 90. i dziś”.

Ekspozycja godzi przede wszystkim w uczucia religijne katolików – mówi Mateusz Zbróg. Wiceprzewodniczący Rady wrocławskiego oddziału katolickiego stowarzyszenia Civitas Christiana dodaje, że jest też drugi powód, dla którego złożony został protest.

Nawet jeżeli minister nie uzna naszej religijnej retoryki, istnieje drugi powód – dokonano ataku na zabytek. Krucyfiks, którego ten „pan artysta” użył do tego performance’u –  z tego, co podawały media – był to zabytek z XVI w. Jest to zatem część naszego dziedzictwa kulturowego i dziwi fakt, że w instytucji finansowanej ze środków centralnych dochodzi do takich wydarzeń – komentuje Mateusz Zbróg.

Stanowisko w sprawie bluźnierczej wystawy wydał również parlamentarny Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski. Żąda w nim zamknięcia ekspozycji i apeluje do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie profanacji krzyża; wzywa też ministra kultury do wyjaśnienia sytuacji i odwołania dyrektora Centrum.

Wcześniej zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez autora bluźnierczego filmu złożyli posłowie: Anna Sobecka, Stanisław Pięta, były wiceminister edukacji i były poseł Mirosław Orzechowski, a także Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl