Fot. PAP/Mateusz Marek

Warszawa: Trwają próby obciążeniowe mostu pontonowego na Wiśle

Trwają próby obciążeniowe mostu pontonowego. Do tej pory na tymczasowej przeprawie ułożono 160 metrów rurociągu, którym ścieki zostaną przesłane do „Czajki”. Równolegle MPWiK pracuje nad instalacją pomp – poinformowała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Przeprawę na Wiśle ustawiło w środę wojsko nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W czwartek od rana pracownicy Uponor firmy budującej na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji tymczasowy bypass, układali na moście wielkich rozmiarów rolki.

Dziś rano ratusz poinformował, że ekipy Uponor i MPWiK ułożyły dotąd 2800 metrów rurociągu awaryjnego.

„Także na moście pontonowym, na którym są już dwie nitki, po 80 metrów każda” – podano na oficjalnym profil miasta stołecznego Warszawy na Twitterze.

Rzeczniczka ratusza poinformowała natomiast, że trwają próby obciążeniowe mostu.

W środę po południu wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński wyraził przekonanie, że w ciągu dwóch tygodni zacznie się „tłoczenie” ścieków bypassem.

Żołnierze wojsk inżynieryjnych zaczęli budowę przeprawy przez Wisłę we wtorek. W akcję zaangażowanych było 200 żołnierzy. Most pontonowy połączył dwa brzegi Wisły w środę, ale saperzy pracują dalej. Muszą zabezpieczyć przeprawę. Nad jej utrzymaniem będzie czuwa 50 saperów.

Wojsko zakłada, że most będzie można użytkować do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba, i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą go utrzymać dłużej.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

PAP

drukuj