fot. PAP

KEP apeluje do prezydent Warszawy ws. prof. Chazana

Zespół KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zwrócił się do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przywrócenie prof. Bogdana Chazana na stanowisko dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny.

„Nie możemy zaakceptować decyzji o odwołaniu profesora. Jest ona bezzasadna i łamie Rezolucję Rady Europy (…) z 7 października 2010 r.” – napisał w liście ks. bp Stefan Regmunt, przew. zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

Jak podkreślił ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak, zespół KEP nie otrzymał dotychczas od prezydent żadnej odpowiedzi. Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia dodał, że dzisiaj w białych rękawiczkach próbuje się manipulować wolnością.

Ani jedna, ani druga kwestia nie zostały podjęte. W takich sprawach, jak obrona życia ludzkiego musi być absolutna wolność. Lekarz nie może być w żaden sposób zmuszony do działań wbrew własnemu sumieniu. Stanowisko naszego zespołu Konferencji Episkopatu Polski jest zdecydowane – ono wpisuje się w obronę ludzkich praw osobowych i w tym względzie nie powinno być żadnych ustępstw. Albo wolność sumienia jest nam dana z natury, albo jej nie ma. Jeśli zaczniemy manipulować wolnością sumienia na gruncie prawa stanowionego, to w końcu okaże się, że wolne sumienie jest w ogóle niemożliwe – zauważył ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak.

Prof. Bogdan Chazan został odwołany ze stanowiska dyrektora Szpitala im. Św. Rodziny po tym, jak odmówił zabicia chorego nienarodzonego dziecka. Sprawa na wniosek lekarza trafiła do sądu, który zweryfikuje decyzję o odwołaniu. Prof. Chazan domaga się uznania wypowiedzenia z pracy za bezskuteczne oraz żąda powrotu na stanowisko.

Termin pierwszej rozprawy w warszawskim Sądzie Rejonowym wyznaczono na 12 marca przyszłego roku.

RIRM

drukuj