S. Szwed: Chcemy skończyć z patologią na rynku pracy

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja podkreślił, że wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i płacy minimalnej wyeliminowało patologię na polskim rynku pracy, związaną z płaceniem pracownikowi kilku złotych za godzinę. Polityk odniósł się również do osób bez pracy i wskazał, że stopa bezrobocia jest dziś najniższa od 26 lat, ale działania rządu muszą zmierzać w kierunku jeszcze większego jej zmniejszenia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dobrze realizuje zadania rządu – powiedział Stanisław Szwed, wskazując na sukcesy resortu.

Mamy dziś najniższe bezrobocie od ponad 26 lat – 8,1 proc., podnieśliśmy płacę minimalną do 2000 zł, ale też wprowadziliśmy stawkę godzinową na poziomie 13 zł. Skończyliśmy z tym, co było zmorą polskich pracowników, czyli stawki na poziomie kilku złotych. Są to ważne zmiany, bo likwidują one tzw. patologie związane z zatrudnianiem na umowy śmieciowe. Ważna jest również informacja dla społeczeństwa, że zmienia się tzw. klimat pracy. Praca jest ważna, ale obecnie zmieniają się warunki pracy i godne stawki płacy. Zadaniem rządu są właśnie te zmiany, które wprowadzamy – zaznaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Polityk zaapelował również do pracodawców, aby ci szanowali pracowników i robotników czyniąc im godne miejsca pracy.

Stanisław Szwed odniósł się także do kwestii wolnych niedziel i wskazał, że komisje sejmowe pracują nad tym, by znaleźć jak najlepsze rozwiązania.

Mamy obywatelski projekt zmian w tym zakresie. Obecnie pracujemy w zakresie sejmowych komisji, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Opinia rządu do tego projektu jest pozytywna. W tej kwestii bierzemy pod uwagę osoby pracujące w handlu oraz klientów. Szukamy takiego rozwiązania, które połączy te grupy. Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest takie, aby ograniczyć handel w niedziele. Mamy dobry przykład ograniczenia handlu w święta i warto to kontynuować. Ważne jest, ażeby tak wprowadzać zmiany, by nie dochodziło do manipulacji faktami przez ludzi negatywnie nastawionych do rządu – powiedział polityk.

Wiceminister wskazał również, jakie są plany ministerstwa na kolejne lata.

Czeka nas dyskusja nad kolejnym podniesieniem płacy minimalnej na 2018 r. Szykujemy się również do zmian dotyczących funkcjonowania rynku pracy. Te zmiany mają na celu wspomagać zarówno tych, którzy poszukują pracy, ale i przedsiębiorców oraz pracowników. Chcemy zagwarantować jak najbardziej uczciwe warunki pracy – podkreślił polityk.

Działania rządu powinny zmierzać w kierunku jeszcze niższej stopy bezrobocia – powiedział Stanisław Szwed.

Stopa bezrobocia na poziomie 8,1 proc. jest i tak o wiele lepsza niż zakładaliśmy, ale jeśli do końca roku udałoby nam się doprowadzić ją do poziomu 7 proc., byłby to ogromny sukces. Działania rządu muszą zmierzać w kierunku zagospodarowania jak największej liczby pracowników. Chcemy również zaktywizować te osoby, które są bez pracy od wielu lat – zaznaczył polityk.

RIRM

drukuj