fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] S. Szwed: Po rządach koalicji PO-PSL Polacy widzą, że różnicą miedzy nimi a PiS jest realizacja programów i nasza wiarygodność

Naszą przewagą – jeżeli chodzi o kampanię wyborczą – nie jest to, że teraz rodziny z jednym dzieckiem otrzymają „500 plus” tylko to, że ten program jest konsekwentnie realizowany. Zapowiedzieliśmy go, realizujemy i są z tego programu konkretne efekty – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, we wtorkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreślił, że różnica między latami rządów PO-PSL a okresem sprawowania rządów przez PiS jest przez Polaków dostrzegana. Różnicą tą jest przede wszystkim realizacja programów i wiarygodność.

Realizacja programów, które trafiają bezpośrednio do ludzi. Mam już swoje długoletnie doświadczenie parlamentarne i nigdy do tej pory nie zdarzyło się, żeby w jednej kadencji wydarzyło się tyle dobrych rzeczy dla polskich rodzin – mówił Stanisław Szwed, który w nadchodzących wyborach będzie otwierał listę Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr. 27 (Bielsko-Biała).

Wiceminister podkreślił, że te programy, to nie tylko „500 plus”.

Gdybyśmy zaczęli wymieniać te działania np. tylko naszego resortu (rodziny, pracy i polityki społecznej), to jest m.in.: Dobry Start, Mama 4 Plus, kwestia przywrócenia wieku emerytalnego, stawka godzinowa. Program „500 plus” ma zaś największe oddziaływanie, bo dotyczy 6 mln 800 tys. dzieci. Jest to olbrzymie wsparcie. W samym tylko roku 2019 do rodzin trafi ponad 30 mld zł., a w przyszłym roku ponad 40 mld zł – akcentował Stanisław Szwed.

Jeżeli chodzi o nowe pomysły dotyczące programu „500 plus”, m.in. pomysł PSL, żeby wypłacać taką kwotę również dzieciom uczącym się, które ukończyły już 18. rok życia, to – jak wskazywał sekretarz stanu w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej – nie mówimy tym pomysłom: „Nie”, ale musimy patrzeć na budżet państwa.

To są na pewno propozycje, które można rozważyć w następnych latach – podkreślał.

Od lipca wniosek o przyznanie świadczenia „500 plus” mogą składać rodziny, które mają jedno dziecko. Mamy tutaj 3 mln 200 tys. złożonych wniosków – powiedział wiceminister.

Większa ich część to wnioski złożone drogą internetową, ponieważ w lipcu była tylko taka możliwość. Od sierpnia dostępne są też wnioski w wersji papierowej. Aktualnie ponad 1 mln 300 tys. dzieci otrzymało te świadczenia, jest to ponad 700 mln zł, które trafiły do naszych rodzin. Program docelowo ma jednak objąć ponad 6 mln dzieci, a więc jeszcze spora liczba będzie z niego korzystała. Warto przypomnieć, że złożenie wniosku w lipcu, sierpniu i we wrześniu gwarantuje wypłatę świadczenia od 1 lipca – przypomniał Stanisław Szwed.

Zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej wszystkie samorządy podchodzą sumiennie do realizacji tego programu. Jest jednak jeszcze około stu  samorządów, które nie wypłaciły tych świadczeń. Co, jak podkreślił Stanisław Szwed, może wynikać stąd, że cześć samorządów przyjmowała jednorazowo wypłaty świadczeń i dlatego te wypłaty będą na początku miesiąca.

W związku z tym apelowaliśmy, żeby ta liczba wypłat w miesiącu była częstsza, żeby można było szybciej z tymi środkami trafić do rodzin. Środki są przekazywane sukcesywnie do samorządów, są na ich kontach – akcentował gość TV Trwam.

Stanisław Szwed wyjaśniając pojawiające się ostatnio informacje medialne przekazał, że w kwestii programu Dobry Start kwota 300 zł będzie wypłacana, jeżeli zainteresowani, którym ten program przysługuje, złożą wniosek do końca listopada.

Przypomnę, że ten program obejmuje uczące się dzieci do 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych do 24. roku życia. Od 1 sierpnia rozszerzyliśmy go także dla uczących się w szkołach dla dorosłych i policealnych, ale też ten warunek do 20. roku życia musi być spełniony. Osoba, która ma 18 lat, ale uczy się zaocznie sama może taki wniosek złożyć – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

RIRM

drukuj