fot. mpips.gov.pl

E. Rafalska: Nowy budżet gwarantuje środki na zadania mojego resortu

W programie „Gość poranka” na antenie TVP Info minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że są już pierwsze efekty programu „500 plus”. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się również do wydarzeń z 16 grudnia, które miały miejsce w Sejmie.

Dane wskazują, że program „500 plus” już przynosi pożądane efekty. Więcej kobiet poświęca się pracy domowej oraz mamy więcej urodzeń dzieci. To wielki sukces, ale niestety nie wszystkim się to podoba– wskazała minister Rafalska.

Przez opozycję ten program był kontestowany i krytykowany. Starali się sugerować, że program stanowi zagrożenie dla budżetu, żeby za chwile powiedzieć, że ten program powinien dotyczyć absolutnie wszystkich dzieci, albo że są to łapówki i przekupywanie wyborców. Różne rzeczy na temat tego programu już słuchaliśmy. Program „500 plus” dotyczy rodzin, które otrzymują wsparcie ze strony budżetu państwa. (…) Dzięki niemu następuje w tej chwili znaczące ograniczenie ubóstwa dzieci i młodzieży – zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Rząd zrealizował już wiele postulatów, z którymi wystąpił w kampanii wyborczej, jednak jest jeszcze wiele spraw, które wymagają zmiany – dodała Elżbieta Rafalska odnoszą się do świadczenia pielęgnacyjnego.

Świadczenie dla rodziców, którzy zajmują się niepełnosprawnymi dziećmi, wzrośnie z 1300 zł do 1406 zł. Mamy nierozwiązany poważny problem opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, których świadczenie nie przekracza 800 zł. (…) Nie da się jednak wszystkich problemów rozwiązać w ciągu tylko jednego roku. Prace w resorcie nad tym tematem trwają. Jesteśmy do tego zobowiązani wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – powiedziała polityk.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej odniosła się również do wydarzeń z 16 grudnia w Sejmie i podkreśliła, że jako parlamentarzysta już jedenasty raz uczestniczyła w uchwalaniu budżetu i jest przekonana, że kworum było zagwarantowane.

Jestem przekonana, że informacja o tym, iż posiedzenie odbywa się w Sali Kolumnowej, skutecznie dotarła do wszystkich parlamentarzystów, którzy chcieli wziąć udział w tym głosowaniu. Blokowanie poprawek zdarzało się również wcześniej, także nie jest to jakaś nowa i nadzwyczajna taktyka. W uchwalonym budżecie zagwarantowane są środki na wypłatę świadczeń z programu „500 plus” w kwocie 23 mld 500 mln zł, ale i na inne zadania mojego resortu. Nie mam najmniejszych wątpliwości co do tego, że wszystkie proceduralne wymagania zostały spełnione. Budżet został przyjęty, będzie procedowany dalej przez Senat, a następnie będziemy oczekiwali na jego podpisanie przez prezydenta – zaznaczyła Elżbieta Rafalska.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości otrzymał mandat od wyborców i jesteśmy pierwszym rządem większościowym. To boli opozycję, bo chciałaby mieć większy wpływ na to, co dzieje się w kraju – wskazała szefowa resortu rodziny i dodała, że PiS liczy się z opozycją, jeśli ta ma konkretne propozycję czy rozwiązania.

RIRM

drukuj