PSL ma zaproponować PiS-owi i opozycji rozwiązanie sytuacji w Sejmie

Polskie Stronnictwo Ludowe ma dziś zaproponować Prawu i Sprawiedliwości oraz opozycji porozumienie antykryzysowe. Dotyczy ono rozwiązania sytuacji w Sejmie, obecności mediów w parlamencie i kwestii Trybunału Konstytucyjnego – poinformował lider partii Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że pakiet zawiera konkretne rozwiązania wynikające z analizy stanowisk przedstawianych przez PiS i ugrupowania opozycyjne prowadzące protest.

O porozumienie może być jednak trudno, ponieważ – jak mówi politolog Piotr Siekański – opozycji zależy na podtrzymaniu atmosfery konfliktu.

Opozycja chce skupić na sobie uwagę. Jest to też taki czas świąteczny, gdzie planowo nie za dużo dzieje się w polityce, natomiast opozycja chciałaby podtrzymać taką atmosferę walki, tego, że nadal się coś dzieje. Tymczasem, budżet na 2017 rok został przegłosowany, pewne spraw zostały zamknięte i zrealizowane, więc w przyszłym roku marszałek Sejmu po prostu odtworzy nowe posiedzenie Sejmu i trzeba będzie w Sejmie zrobić „porządek”. Opozycja gra na podtrzymanie atmosfery walki i chce być widoczna – podkreśla politolog.

Od piątku 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji. Powodem rozpoczęcia protestu było wykluczenie z obrad posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerby i projektowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.  Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne.

RIRM

drukuj