Min. Tchórzewski o sukcesie zmiany funkcjonowania energetyki odnawialnej

Zainteresowanie energetyką odnawialną po zmianie przez rząd sposobu jej funkcjonowania przerosło nasze oczekiwania – stwierdził w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski, podsumowując dwa lata pracy resortu.

Jak mówił, rząd znacząco zmienił funkcjonowanie energetyki odnawialnej poprzez wprowadzenie zasady priorytetu dla energetyki rozproszonej, czyli prosumenta i klastra energii.

„Dziś już widać, że takie podejście znalazło duże uznanie w społeczności lokalnej” – ocenił minister.

Krzysztof Tchórzewski wskazał, że zainteresowanie pierwszymi pilotażowymi projektami klastrów energii przerosło oczekiwania resortu, do ministerstwa zgłosiło się bowiem ponad 60 grup interesariuszy, czasami obejmujących całe gminy i powiaty.

Jak dodał, prosumentów przybywa praktycznie w tempie geometrycznym.

„Ta formuła produkcji energii elektrycznej – na własne potrzeby oraz z możliwością oddania nadwyżki do sieci i z prawem odebrania znaczącej części znajduje coraz szersze uznanie” – ocenił Krzysztof Tchórzewski.

Zdaniem ministra model ten zaczyna się też przyjmować w gospodarstwach wiejskich i w małych firmach.

„W tej dziedzinie posuwamy się do przodu i wszystkie inwestycje, które prowadzimy, poprawiają znacząco efektywność energetyczną” – stwierdził minister Krzysztof Tchórzewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl