Od stycznia wzrosną ceny za gaz

W przyszłym roku wzrosną ceny za gaz, a rachunki za energię będą nieco niższe. Urząd Regulacji Energetycznej poinformował, że cena za prąd będzie niższa średnio o 2,5 procent, a gaz zdrożeje o 1,5 proc.

– W wyniku zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, ceny gazu od nowego roku wzrosną, ale bardzo nieznacznie. Oznacza to, że osoby, które korzystają z gazu tylko do gotowania posiłków zapłacą ok. 1 zł miesięcznie więcej. Jeżeli używamy gazu także do podgrzewania wody, będzie to o ok 3 zł miesięcznie więcej. Najwięcej oczywiście zapłacą ci, którzy używają największe ilości gazu czyli ogrzewają swoje domy, mieszkania gazem. Takie osoby zapłacą ok 19 zł miesięcznie więcej. Te nowe ceny będą obowiązywały do końca lipca – informuje rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska.

Wzrost cen gazu wynika głównie z faktu, iż kwota rabatu udzielonego przedsiębiorstwu PGNiG przez Gazprom Export została wyczerpana. Poziom rachunków będzie jednak i tak niższy niż w 2012 roku – podał URE.

Poseł Piotr Naimski, członek sejmowej komisji gospodarki zauważa, że najważniejsze jest wynegocjowanie niższych cen na dostarczany gaz z Rosji. Cena w Polsce i tak w dalszym ciągu jest jedną z najwyższych płaconych za rosyjski gaz w Europie – akcentuje polityk i dodaje, że i tak nie zmieni się to dopóki rzeczywiście nie będziemy mieli alternatywy wobec rosyjskich dostawców.

– Te zmiany są – powiedziałbym – ważne, ale na najważniejszą zmianę musimy poczekać do momentu, kiedy będziemy mogli wynegocjować ceny naprawdę niższe na dostarczany gaz z Rosji. To się stanie dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli dokończoną budowę gazoportu w Świnoujściu i kiedy naprawdę będzie negocjowany ewentualny następny kontrakt na dostawy rosyjskie; kiedy Polska nie będzie stawała w obliczu monopolu dostawcy, którym jest w tej chwili Gazprom. I to jest istota rzeczy – ten rabat, który został niedawno wynegocjowany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo właśnie się skończył. Ta cena, która została trochę obniżona, w dalszym ciągu jest jedną z najwyższych cen płaconych za Rosyjski gaz w Europie – przypomina polityk.  

Nowe taryfy wejdą w życie 1 stycznia i będą obowiązywały do 31 lipca 2014 r.

RIRM 

drukuj